OSİAD Başkanı Keskin: -"Bizim beklediğimiz şey Halkbank'ın KOBİ'lere, küçük esnaf ve…

  • Yazı boyutu
OSİAD Başkanı Keskin:
  -"Bizim beklediğimiz şey Halkbank'ın KOBİ'lere, küçük 
  esnaf ve…

OSİAD Başkanı Keskin: -"Bizim beklediğimiz şey Halkbank'ın KOBİ'lere, küçük esnaf ve sanatkarlara daha avantajlı sunumlar yapmasıdır"

Ostim Sanayici ve İşadamları Derneği (OSİAD) Başkanı Adnan Keskin, bekledikleri şeyin, Halkbank'ın KOBİ'lere, küçük esnaf ve sanatkarlara daha avantajlı sunumlar yapması olduğunu bildirdi.
     Keskin, yaptığı yazılı açıklamada, Halkbank'ın özelleştirilmesine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.
     Kuruluş amacı esnaf ve sanatkarı desteklemek olan Halkbank'ın özelleştirilmesini doğru bulmadıklarını ifade eden Keskin, satışa sunulan hisselerin yüzde 80'inin yabancılara tahsisinin, fiyatı yükselttiğini, küçük yatırımcının ise hisse almakta zorlandığını belirtti.
     Halkbank açısından başarılı bir arz gerçekleştiğine dikkati çeken Keskin, Türkiye'nin bankacılık sisteminin güvenilir olduğunu bildirdi. Keskin, Halkbank'ın geçen yılın dokuz aylık döneminde 1 milyar 541 milyon lira olan net karını, bu yılın aynı döneminde yüzde 20,2 oranında artırarak 1 milyar 853 milyon liraya çıkardığını ifade ederek, kamuya gelir getiren karlı işletmelerin yabancılara satışında daha dikkatli davranılması gereğini savundu.
     Halkbank'ın küçük ve orta ölçekli işletmelere, esnaf ve zanaatkara kredi vermek üzere kurulduğuna, kamu bankalarının işlevleri yönünden diğer ticari bankalardan ayrı düşünülmesi gerektiğine işaret eden Keskin, bu bankaların kamu yarar ve çıkarını gözeterek çalıştığını, bankalarla ilgili karlılık değerlendirmelerinde toplumsal karlılıkların da kriter olarak dikkate alınması gerektiğini ifade etti.
     Artık krediye erişimde Halkbank ile diğer özel bankalar arasında hiçbir fark kalmadığını, küçük ve orta ölçekli işletmelerin bu nedenle finansman ihtiyacını karşılarken Halkbank'tan hiçbir avantaj elde edemediğini öne süren Keskin, açıklamasında şu değerlendirmelerde bulundu:
     "Kamu bankaları, kamu çıkarlarını öncelikli görür. Bizim beklediğimiz şey Halkbank'ın KOBİ'lere, küçük esnaf ve sanatkarlara daha avantajlı sunumlar yapmasıdır. Örneğin organize sanayi bölgelerinde yatırım yapan sanayicilere daha fazla destek verebilir. Halkbank da diğer özel bankalar gibi davranacaksa, kamu bankası statüsünde bulunması hiçbir anlam ifade etmez."
    
    
    

Bu haberi 417 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir