OSBÜK Başkanı Özdebir açıklaması!

  • Yazı boyutu
OSBÜK Başkanı Özdebir açıklaması!

"Dünyanın hiçbir yerinde bizdeki gibi OSB anlayışı yok. Yurt dışından gelen heyetler, devlet başkanları, başbakanlar, bu yapıları gördükleri zaman etkilenmek değil, çarpılıyorlar"

Ankara Sanayi Odası (ASO) ve Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşu (OSBÜK) Başkanı Nurettin Özdebir, "Dünyanın hiçbir yerinde bizdeki gibi OSB anlayışı yok. Yurt dışından gelen heyetler, devlet başkanları, başbakanlar, bu yapıları gördükleri zaman etkilenmek değil, çarpılıyorlar" dedi.
     Özdebir, "OSBÜK Bursa OSB'leri İstişare Toplantısı"nda yaptığı konuşmada, "Türk gibi başla Alman gibi bitir" şeklinde bir söz olduğunu ifade ederek, OSB'ler konusunda belki de Türkiye'de ilk defa Türk gibi başlayıp Türk gibi dümdüz, sağlam bir şekilde devam ettiklerini söyledi.
     Türkiye'de bu yıl OSB'lerin kuruluşunun 51. yılı olduğunu hatırlatan Özdebir, "OSB yapısı buradan başlayıp, Türkiye'nin diğer noktalarına yayıldı. Türkiye'de her biri birbirinden üstün, tek tek bakıldığı zaman birer yıldız olan OSB'ler var. Bundan kıvanç duyuyoruz. İçinde olduğumuz halde bundan çok etkileniyoruz. Dünyanın hiçbir yerinde bizdeki gibi OSB anlayışı yok. Yurt dışından gelen heyetler, devlet başkanları, başbakanlar, bu yapıları gördükleri zaman etkilenmek değil, çarpılıyorlar" diye konuştu.
     Özdebir, dünyada sanayi kuruluşlarının toplu şekilde yerleştiği çeşitli yapıların bulunduğunu belirterek, konuşmasını şöyle sürdürdü:
     "Ancak sanayicinin kendi kendini yönettiği, özel bir kanunu, yönetmelikleri olan bir yapıya bugüne kadar rastlamadım. Çok sayıda ülkeden, 'ülkemize OSB kurar mısınız- Bu tecrübenizden yararlanmak istiyoruz' teklifleri geliyor. Biz de şartlarımızı ortaya koyarak, gerekeni yapıyoruz. Bunun en son örneğini Rusya'da yaşadık. Mevzuatımızı önce aynen Rusça'ya çevirip kabul ettiler. Ondan sonra da inşaatıyla ilgili çalışmalara başlandı ve halen devam ediyor."
     OSB'lerin bugünkü yapısına kavuşmasında pek çok iş adamı, oda yöneticisi, meclis başkanlarının katkılarının bulunduğunu anlatan Özdebir, şunları kaydetti:
     "Tuğlalar tek tek konularak bugüne gelindi, ama hala bazı eksiklerimiz, yapılması gerekenler var. Çünkü ülkemizde bazı şeyler parlamaya başladığı zaman mutlaka onu paçasından aşağıya doğru çekenler de çıkmaya başlıyor. Özellikle mali mevzuat açısından bazı sıkıntılarımız var. Her sene bunlarla ilgili mahkemelik oluruz ve her sene sonunda onları kazanmış olmamıza rağmen gene bu işler bu şekilde devam eder."
     Konuşmaların ardından bazı katılımcılar tarafından OSB'lerle ilgili sunumlar yapıldı.
     Bu arada, Nurettin Özdebir ve OSBÜK Yönetim Kurulu üyeleri Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) ve Bursa OSB'yi de ziyaret etti.
    
    
    


Bu haberi 266 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir