OSBÜK 10. Olağan Genel Kurulu (1) -Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız: -"Bugün, 27 Avrupa…

  • Yazı boyutu
OSBÜK 10. Olağan Genel Kurulu (1)
  -Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız:
  -"Bugün, 27 Avrupa…

OSBÜK 10. Olağan Genel Kurulu (1) -Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız: -"Bugün, 27 Avrupa ülkesi arasında doğalgazı OSB'lere en ucuz sağlayan ülkeyiz" -OSBÜK ve ASO Başkanı Özdebir: -"Doğalgaz fiyatlarında OSB'ler daha cazip hale getirilmeli ki sanayiciler üretim için OSB'leri tercih edebilsin"

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, "27 Avrupa ülkesi arasında doğalgazı OSB'lere en ucuz sağlayan birinci ülkeyiz" dedi.
     Bakan Yıldız, Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşu'nun (OSBÜK) Ankara Sanayi Odası (ASO) 1. OSB Bölge Müdürlüğü Toplantı Salonu'nda düzenlen 10. Olağan Genel Kurulunda, Türkiye için enerji verimliliğinin büyük öneme sahip olduğunu söyledi.
     Enerji verimliliğiyle ilgili Enerji Verimliliği Strateji Belgesi'nin hazırlayan Türkiye'nin bu alanda gerekli bilgiye sahip olduğunu ama uygulamada eksiklerinin bulunduğunu belirten Bakan Yıldız, sanayicilerden enerji verimliliği konusunda yapacakları yatırımlara ek bir harcama gözüyle bakmamalarını istedi.
     Enerji tasarrufunun sağlanması için yapılacak küçük yatırımların toplamının Türkiye'nin yeni enerji yatırımları yapmasına gerek bırakmayacağını vurgulayan Yıldız, enerji verimliliği konusunda yapılacak yatırımları kısa sürede kendisini amorti edebilme özelliğine sahip olduğunu kaydetti.
     Bakan Yıldız, Türkiye'nin petrol ve doğalgaz gibi kaynaklara sahip olmamasına rağmen sanayicisine ucuz enerji sağlamayı başaran birkaç ülkeden biri olduğunu belirterek, şu bilgileri verdi:
     "Bugün, 27 Avrupa ülkesi arasında doğalgazı OSB'lere en ucuz sağlayan birinci, 22 ülkesi arasında ise elektriği en ucuz sağlayan birkaç ülkeden biriyiz. Bu ister giydirilmiş ister giydirilmemiş fiyatlarla böyle. Toplumda ağız alışkanlığı var, 'doğalgaz pahalı, elektrik pahalı' diye. Gerçek hiçte böyle değil. Biz bunu doğalgazı dövizle alıp lira ile satan bir ülke olarak yapıyoruz. Rusya'daki toplantılarda fiyatları öğrenince nasıl başardığımıza şaşırdılar. Çünkü biz dünyanın gerçeklerine göre hareket ediyoruz."
    
     -"OSB'lere lisanslı doğalgaz dağıtım yetkisi verilsin"-
    
     OSBÜK ve ASO Başkanı Nurettin Özdebir de yıllardır sağlıklı ve çevreye duyarlı sanayileşme için OSB'lerin en uygun yöntem olduğunu ifade ettiklerini anımsatarak, sanayi işletmelerinin OSB'lerde toplanmasının teşvik edilmesini ve OSB'lerin yatırımcılar için cazip hale getirilmesini istediklerini söyledi.
     Yeni Teşvik Sisteminde, OSB'lerde yapılacak yatırımlara içinde bulundukları bölgenin bir alt sıradaki bölge teşviklerinden yararlanma imkanının tanınmasının kendilerini memnun ettiğini ifade eden Özdebir, şunları kaydetti:
     "OSBÜK olarak OSB'leri ilgilendiren her türlü mevzuat düzenlemesini yakından takip etmekte, mümkün olduğunca hazırlık çalışmalarına iştirak ederek görüş ve önerilerimizin düzenlemelere yansımasına azami çaba gösteriyoruz. OSB'lere lisanslı doğalgaz dağıtım yetkilerinin verilmesini istiyoruz. İmtiyaz sözleşmeleri sona eren ve yenilenecek olan dağıtım şirketlerine hiç bir hizmet almadan taşıma bedeli artık ödemek istemiyoruz. Doğalgaz fiyatlarında OSB'ler daha cazip hale getirilmeli ki sanayiciler üretim için OSB'leri tercih edebilsin. BOTAŞ'ın bütün OSB'lere OSB tarifesi üzerinden doğalgaz tedarik güvencesi vermesi sağlanmalıdır. Yine BOTAŞ'ın şartsız olarak OSB'lere son dakikada tek taraflı hazırlanmış sözleşme dayatılmamalı ve herkese eşit davranılmalı ve şeffaf olunmalı."
     (Sürecek)
    
    

Bu haberi 165 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir