OSBÜK 10. Olağan Genel Kurul Toplantısı (2) -Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Ergün: -"Organize…

  • Yazı boyutu
OSBÜK 10. Olağan Genel Kurul Toplantısı (2)
  -Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Ergün:
  -"Organize…

OSBÜK 10. Olağan Genel Kurul Toplantısı (2) -Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Ergün: -"Organize sanayi bölgelerinin daha iyi, daha dikkatli yönetilmesi lazım" -"OSB yönetiminin kaçak yapılaşmaya izin vermemesi lazım"

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, organize sanayi bölgelerinin daha iyi, daha dikkatli yönetilmesi gerektiğini belirterek, "OSB yönetiminin, kaçak yapılaşmaya izin vermemesi lazım" dedi.
     Ergün, Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşu (OSBÜK) 10. Olağan Genel Kurul Toplantısı'nda, organize sanayi bölgelerinin (OSB) Türkiye'nin sanayileşmesindeki önemini, değerini dünyada herkesin takdir ettiğini ve OSB'lerin gerçekten bölge için örnek teşkil ettiğini söyledi. Herkesin bunların nasıl başarıldığını merak ettiğini belirten Ergün, şöyle devam etti:
     "Yeni sanayileşen ülkeler, bu konuda daha da heyecanlılar. Bazen ziyaretimize geliyorlar, biz diyoruz ki işin teorik yanını bir kenara koyalım, kendi gözünüzle görmeden olmaz bu işler. Sen gel, bakanlıkta çay kahve içeceğimize, organize sanayi bölgesinde çay kahve içelim, kendi gözünle gör. Bazen geliyoruz, 'adam diyor ki ben bunu rüyamda görmüştüm, bizim ülkemizde de böyle bir şey olması lazım'.
     Bölgemizdeki birçok ülke için örnek teşkil eden bir organize sanayi bölgesi yapımız var. 50 senelik bir tecrübemiz var. Bir mevzuat yeniliğine ihtiyaç var. Zaman zaman tadilatlar yapıldı ama kapsamlı bir gözden geçirmeye ihtiyaç var.
     Ancak, bölge enflasyonu oluşmaya başladı. Organize sanayi bölgesi, endüstri bölgesi, teknoloji geliştirme bölgesi, serbest bölge, şu bölgesi, bu bölgesi... Bu konularda o kadar fazla icat çıkarmaya gerek yok, başka konularda çok çıkarılacak icatlar var. Bu konuda, yeterince icat çıkarılmış birbirinin tekrarına başladı işler. Yenilik yapacağımız işler başka alanlardır."
     Bakan Ergün, organize sanayi bölgelerinin mevcut halinde daha iyi, daha dikkatli yönetilmesi gerektiğini belirterek, OSB yönetimlerinin kaçak yapılaşmaya izin vermemesi gerektiğini bildirdi.
     Bir gıda tesisinin yanına mıcır tesisi kurulmasına izin verilmemesi gerektiğini kaydeden Ergün, şunları söyledi:
     "Adam burada gıda tesisi kurmuş, bir organize sanayi bölgesinde yanına mıcır tesisi ruhsatı vermişler. Bunu kime, nasıl izah edebilirsiniz- Bu dikkatsizliklerden mutlaka kaçmak lazım, yoksa OSB'lerden insanlar uzaklaşırlar. Buralar güven duyulan kurumlardan, güvenilmeyen kurumlar haline dönüşür. Birtakım çalışmaları yapıyoruz. Bugün inşallah parlamentodaki yasa çalışmaları biter."
    
     -TOBB Başkan Vekili Yavuz-
    
     Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkan Vekili Faik Yavuz da OSB'lerin artık hem işçi, hem işveren, hem de devlet açısından kazan kazan projeleri olduğunu belirterek, bugün artık OSB'lerin uluslararası kuruluşlar tarafından örnek gösterildiğini söyledi.
     Yavuz, Türk Ticaret Kanunu'nun gerçekten bir devrim niteliğinde olduğunu ve Kanun'la özel sektörün yol haritasının baştan aşağı değiştiğini kaydetti ve OSB'lerin bu konuya hazırlıksız yakalanmamalarını istedi.
     (Son)
    
    
    

Bu haberi 146 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir