OSBDER Başkanı Tuncay: -"2000 metrekarenin üzerindeki yapılanmalar belediye meclislerinin değil,…

  • Yazı boyutu
OSBDER Başkanı Tuncay:
  -"2000 metrekarenin üzerindeki yapılanmalar belediye
  meclislerinin değil,…

OSBDER Başkanı Tuncay: -"2000 metrekarenin üzerindeki yapılanmalar belediye meclislerinin değil, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'nın onayı ile yapılanması gerekiyor"

Organize Sanayi Bölgeleri Derneği (OSBDER) Başkanı Hüseyin Kutsi Tuncay, 2000 metrekarenin üzerindeki Organize Sanayi Bölgesi (OSB) yapılanmalarının belediye meclislerinin değil, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'nın onayı ile yapılanması gerektiğini söyledi.
     Yerel Yönetim Araştırma Yardım ve Eğitim Derneği (YAYED) tarafından hazırlanan "Toplumcu Belediyecilik Açısından Sanayi Politikaları" çalıştayı OSTİM Sanayici ve İşadamları Derneği'nde (OSİAD) gerçekleştirildi.
     Düzenlenen çalıştayda konuşan Tuncay, Ankara'nın mevcut 11 OSB'si ile Türkiye'de 3'üncü sırada bulunduğunu ifade etti.
     Tuncay, OSB'lerin alan sınırları içerisinde belediye yetkilerine sahip olduğuna dikkati çekerek, "OSB'ler planlı sanayileşme ve yerel yönetimlerin önemli bir destekçisi, yerel yönetimlerin yapması gereken bir çok işi kendisi kamu kaynaklarını kullanmadan yapıyor" diye konuştu.
     Belediye meclislerinin OSB yapılanmalarda yetkili olmasının bir çok sorunu beraberinde getirdiğini savunan Tuncay, "2000 metrekarenin üzerindeki yapılanmalar Belediye Meclisleri'nin değil, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'nın onayı ile yapılanması gerekiyor" dedi.
    
     -OSB'ler kayıtlı ekonominin önemli bir merkezi-
    
     Tuncay, OSB'lerin Ar-Ge, inovasyon ve kayıtlı ekonominin önemli bir merkezi olduğunu belirterek, "OSB'ye gelen kayıtlı iş yapmak zorunda kalıyor. Bunların dışındaki yapılarda kontrol etmek mümkün değil" değerlendirmesinde bulundu.
     Gelecek kuşaklara güzel bir ülke bırakmak için, planlı sanayileşmeni önemli olduğunu vurgulayan Tuncay, OSB'ler planlı sanayileşme için doğru bir uygulama olduğunu kaydetti.
     Türkiye'de 274 OSB bulunduğunu hatırlatan Tuncay, OSB'lerin şuanda yaklaşık 800 bin kişiye istihdam sağladığını, OSB'lerin tamamen faaliyete geçtiği zaman yaklaşık 2 milyon kişiye iş sağlayacağını vurguladı.
    
    
    

Bu haberi 155 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir