Ortadoğuya üzüm ihracatı -Denizli Sebze ve Meyve Komisyoncuları Derneği Başkanı Öztürk:…

  • Yazı boyutu
Ortadoğuya üzüm ihracatı
  -Denizli Sebze ve Meyve Komisyoncuları Derneği Başkanı Öztürk:…

Ortadoğuya üzüm ihracatı -Denizli Sebze ve Meyve Komisyoncuları Derneği Başkanı Öztürk: "Suriye'deki karışıklıktan dolayı daha önce 5 bin dolar olan tır nakliye ücreti 20 bin dolara ulaştı"

Denizli Sebze ve Meyve Komisyoncuları (DEMESKO) Derneği Başkanı Halil Öztürk, Suriye'deki olaylar nedeniyle artan nakliye maliyetinin üzüm ihracatını etkilediğini söyledi.
     Öztürk, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Denizli'de yaklaşık 450 bin dekar bağ alanınında yetiştirilen üzümlerin Ortadoğu, Avrupa ülkeleri ile Rusya'ya ihraç edildiğini belirtti.
     Üzümün geçen yıl 167 bin tonunun ihraç edildiğini, bu yıl ise bu rakamın düşeceğinin öngörüldüğünü ifade eden Öztürk, "Suriye nakliye sektörü için çok önemli. Çünkü diğer rotalar Suriye'ye alternatif olamıyor. Alternatif çıkışlardan Irak ve İran, nakliye şirketleri için ekstra yakıt maliyeti gerektirdiği için üzümün Ortadoğu'ya ulaştırılmasının maliyeti de artıyor. Doğal olarak üzüm ihracatı azalıyor" dedi.
     Öztürk, Suudi Arabistan ve Ortadoğu ülkelerine üzüm ihracatında zorlandıklarını dile getirerek, şöyle konuştu:
     "Suriye'deki karışıklıktan dolayı daha önce 5 bin dolar olan tır nakliyesi 20 bin dolarlara ulaştı. Suriye'den geçmek riskli olduğu için nakliye firmaları üzümlerimizi farklı güzergahtan götürüyor. Bu da maliyeti artırıyor. Bu durum üzüm fiyatını da düşürüyor. Üzümün kilosu ilk hasat döneminde 1 lira 20 kuruş civarında iken şimdi 70 kuruşa kadar düştü."
    
    
    

Bu haberi 223 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir