Orta Anadolu İhracatçı Birlikleri'nin ihracatı arttı -OAİB'nin 2012 yılı Ocak-Ağustos dönemi…

  • Yazı boyutu
Orta Anadolu İhracatçı Birlikleri'nin ihracatı arttı
  -OAİB'nin 2012 yılı Ocak-Ağustos dönemi…

Orta Anadolu İhracatçı Birlikleri'nin ihracatı arttı -OAİB'nin 2012 yılı Ocak-Ağustos dönemi mobilya ihracatı bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 23,6 arttı -Söz konusu dönemde en fazla ihracat Irak, Libya ve Azerbaycan'a yapıldı

Orta Anadolu İhracatçı Birlikleri'nin (OAİB) Ocak-Ağustos dönemi mobilya ihracatı bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 23,6 arttı. Söz konusu dönemde en fazla ihracat Irak, Libya ve Azerbaycan'a yapıldı.
     OAİB Ağaç Mamulleri ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği Başkanı Ahmet Kahraman yaptığı yazılı açıklamada, OAİB'nin Ocak-Ağustos dönemi mobilya ihracatının bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 23,6 arttığını, söz konusu dönemde en fazla ihracatın Irak, Libya ve Azerbaycan'a yapıldığını bildirdi.
     Kahraman, ağaç mamulleri ve orman ürünleri ihracatında yaşanılan artıştan mutluluk duyduklarını belirterek, sektörde Ocak-Ağustos döneminde Türkiye genelindeki ihracat kaydının bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 12,1 oranında arttığını, OAİB'deki artışın da yüzde 20,7 olarak gerçekleştiğini ifade etti.
     Türkiye genelinde toplam 2,8 milyar seviyesinde ağaç mamülleri ve orman Ürünleri ihracatı yapıldığını kaydeden Kahraman, bu ihracatta OAİB'nin yüzde 8,6'lık paya sahip olduğunun altını çizdi.
     Söz konusu dönemde ülke genelinden yapılan ihracatta Irak, İran ve Azerbaycan'ın önemli pazarlar olduğuna dikkat çeken Kahraman, Türkiye genelinde ve OAİB bünyesinde ihracat rakamlarının yükselmesinin işadamlarını umutlandırdığını kaydetti.
    
     -Mobilya sektörü-
    
     Kahraman, 2012 yılı Ocak-Ağustos dönemi Türkiye geneli mobilya ihracatının bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 17,9 arttığını, ilgili dönemde en fazla ihracat Irak, Libya ve Azerbaycan'a yapıldığını ve Irak'a olan ihracatın geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 29,9 Libya'ya yüzde 1275,4 Azerbaycan'a da yüzde 17,9 oranında arttığını belirtti.
    
     -Ağaç ve ahşap eşya sektörü-
    
     2012 yılı Ocak-Ağustos dönemi ihracatı bir önceki yıla göre yüzde 1,6 artarak 467,7 milyon olduğunu ifade eden Kahraman, en fazla ağaç ve ahşap eşya ihracatı İran, Irak ve Türkmenistan'a yapıldığını kaydetti. Kahraman, İran'a olan ihracatımız değer bazında yüzde 10,4 oranında düştüğünü ve Irak'a olan ihracatımız yüzde 28,7 oranında, Türkmenistan'a olan ihracatımız da yüzde 0,8 oranında arttığını ifade etti.
    
     -Kağıt ve karton sektörü-
    
     Kahraman, söz konusu dönemde kağıt ve karton ihracatı en fazla Irak, İran ve İngiltere'ye yapıldığını belirterek, "Geçen yıla göre, Irak'a olan ihracatımız yüzde 21,9, İran'a olan ihracatımız yüzde 101,2 İngiltere'ye olan ihracatımız da yüzde 33,7 artış yaşandı" dedi.
    
    
    

Bu haberi 177 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir