Orman ve Su İşleri Bakanı Eroğlu, Malatya'da -Eroğlu: -"Borç alan bir ülkeden IMF'ye dahi borç…

  • Yazı boyutu
Orman ve Su İşleri Bakanı Eroğlu, Malatya'da
  -Eroğlu:
  -"Borç alan bir ülkeden IMF'ye dahi borç…

Orman ve Su İşleri Bakanı Eroğlu, Malatya'da -Eroğlu: -"Borç alan bir ülkeden IMF'ye dahi borç veren, gerçekten muhteşem bir ekonomiye kavuştuk" -"Gayri Safi Milli Hasıla'nın toplam borca oranları açısından Türkiye, Allah'a şükür, Amerika'dan da Japonya'dan da Almanya'dan da iyi"

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Türkiye'nin borç alan bir ülke konumundan IMF'ye dahi borç veren muhteşem bir ekonomiye kavuştuğunu belirtti.
     Eroğlu, çeşitli temaslarda bulunmak üzere geldiği Malatya'da AK Parti İl Başkanlığı'nı ziyaret etti. Burada partililere seslenen Eroğlu, Türkiye'de 2002'den bu yana yapılan çalışmaları anlattı.
     Son 10 yılda Türkiye'nin büyük bir hızla ilerlediğini dile getiren Eroğlu, 2002 yılında dünyada kriz yokken, Türkiye'de kriz olduğunu söyledi.
     "Türkiye'de yaklaşık 23 banka hortumlanmış, 50 milyar dolar uçup gitmişti" diyen Eroğlu, o dönemde, IMF'den alınan borç dolayısıyla Türkiye'nin başının eğik olduğunu ifade etti. Yatırımların planlanmasının dahi IMF'den gelen memurlarca yapıldığı bir dönem olduğunu belirten Eroğlu, "Çünkü borcu olanın boynu bükük olur. Bizim de 23,5 milyar dolar borcumuz vardı" dedi.
     O dönem, yatırımların neredeyse durma noktasına geldiğini anımsatan Eroğlu, basit bir göletin dahi 15-20 yılda yapıldığını anlattı.
     AK Parti iktidarlarıyla güzel hizmetlere imza atıldığını belirten Eroğlu, "Şu anda Merkez Bankası'nın kasası dolu. Merkez Bankası'nın kasasında 110 milyar dolar döviz var. IMF biliyorsunuz şu an zor durumda. Başbakanımızdan 5 milyar dolar borç talep ettiler. Bakanlar Kurulu'nda bunu da görüştük. 'Merkez Bankası'nın kasasında 110 milyar dolar var, bir 5 milyar dolarcık bari IMF'ye verelim' diye karar aldık. Allah'a şükür, nereden nereye... Borç alan bir ülkeden IMF'ye dahi borç veren, gerçekten muhteşem bir ekonomiye kavuştuk" diye konuştu.
     Türk parasının bir dönem "pul" değerinde olduğunu söyleyen Eroğlu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın 6 sıfırı atarak ülkeyi bu sıkıntıdan da kurtardığını ifade etti.
     Devletin millete olan borcunu da ödediklerini belirten Eroğlu, Türkiye'nin şimdi 2023 yılında dünyanın en iyi 10 ekonomisi arasına girmeyi hedeflediğini hatırlattı. Eroğlu, "Gayri Safi Milli Hasıla'nın toplam borca oranları açısından Türkiye, Allah'a şükür, Amerika'dan da Japonya'dan da Almanya'dan da iyi. Onların borçlarının Gayri Safi Milli Hasıla'ya oranları yüzde 90, yüzde 100, hatta yüzde 115. Ama bizim yüzde 38'lik kamu borçları yüzde 24'e indi" diye konuştu.
     Eroğlu, eğitim, sağlık ve ulaşım alanında yapılan çalışmalar hakkında da bilgi verdi.
     AK Parti İl Başkanlığı ziyaretinin ardından Eroğlu, bakanlığa bağlı kuruluşların temsilcileri, kaymakamlar, ilçe ve belde belediye başkanlarının katılımıyla Fırat Kalkınma Ajansı'nda gerçekleştirilen koordinasyon toplantısına katıldı.
     Koordinasyon toplantılarının yapılacak yatırımların planlanması açısından iyi olduğunu dile getiren Eroğlu, 2012-2013 yılının bakanlıkları açısından atılım yılı olacağını söyledi.
     Toplantı, basına kapalı devam etti.
    
    
    

Bu haberi 342 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir