Ordu'da tahmini kivi rekoltesi 5 bin tonun üzerinde -Ordu Kivi Üreticileri Birliği Başkanı…

  • Yazı boyutu
Ordu'da tahmini kivi rekoltesi 5 bin tonun üzerinde
  -Ordu Kivi Üreticileri Birliği Başkanı…

Ordu'da tahmini kivi rekoltesi 5 bin tonun üzerinde -Ordu Kivi Üreticileri Birliği Başkanı Uzunlar: "Fındıktan sonra üreticilerin en çok gelir elde ettiği kivide tahmini rekolte 5 bin tonun üzerinde"

Ordu Kivi Üreticileri Birliği Başkanı Yusuf Uzunlar, "Fındıktan sonra üreticilerin en çok gelir elde ettiği kivide tahmini rekolte 5 bin tonun üzerinde" dedi.
     Uzunlar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Ordu'da kivi üretim alanlarının genişlediğini, buna bağlı olarak rekoltenin de arttığını söyledi.
     Ordu'nun kivi üretiminde Yalova ve Rize'den sonra üçüncü sırada yer aldığını ifade eden Uzunlar, "Bu sezon kivi oldukça iyi görülüyor. İnşallah üreticisini üzmeyecek" diye konuştu.
     Kentte rekoltenin geçen seneki rakamın üzerinde olduğunu rahatlıkla söyleyebileceğini belirten Uzunlar, şöyle devam etti:
     "Fındıktan sonra üreticilerin en çok gelir elde ettiği kivide tahmini rekolte 5 bin tonun üzerinde. Bu rakama çok iyi diyebiliriz ancak bu bir tahmini rekolte. Bu rekoltenin daha üstü de olabilir, daha aşağısı da. Kivi hasadına kadar ürün aşırı sıcaklardan da etkilenebilir. Hava şartları çok önemli ancak kivi gözlemlerimize göre dalında oldukça sık görülmekte. Bu da bize rekoltenin geçen senenin üzerinde olduğunu göstermekte."
     Kivinin en az fındık kadar kazandırdığına dikkati çeken Uzunlar, şunları kaydetti:
     "Kivi, fındık kadar kazandırmaya başladı. Özellikle bölgemizde ilk kivi üretimine başlayanlar bu anlamda ciddi kar etti diyebiliriz. Bunu gören birçok fındık üreticisi arazilerinin müsait olması halinde kivi üretimine geçiyor. Hızla kivi üretimine yönelme görüyoruz. Bu oldukça sevindirici. Ordu'yu fındıkta olduğu gibi kivide de başkent yapmak istiyoruz. Buna hem arazilerimiz müsait hem de coğrafi konumumuz."
     Uzunlar, kivi hasadının fındık hasadının ardından yaklaşık 45 gün sonra başladığını, bu nedenle üreticilerin bakımlarını iyi yapmaları gerektiğini sözlerine ekledi.
    
    
    

Bu haberi 176 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir