Opsiyonlardan kaynaklanan piyasa riski için sermaye yükümlülüğü hesaplanması

  • Yazı boyutu
Opsiyonlardan kaynaklanan piyasa riski için sermaye yükümlülüğü 
hesaplanması

Opsiyonlardan kaynaklanan piyasa riski için sermaye yükümlülüğü hesaplanması

Tahvil veya bonoyu çıkarana erken ödeme imkanı veren bir finansal araç normal bir borçlanma aracı olarak değerlendirilecek ve en muhtemel ödeme zamanına göre ilgili vade diliminde yer alacak.
     Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu tarafından "Opsiyonlardan Kaynaklanan Piyasa Riski İçin Standart Metoda Göre Sermaye Yükümlülüğü Hesaplanmasına İlişkin Tebliğ" Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlandı.
     Opsiyonlardan kaynaklanan piyasa riski için bankaların standart metoda göre sermaye yükümlülüğünün hesaplanmasına ilişkin usul ve esasları belirleyen tebliğe göre, dönüştürülebilir tahvil ve bono gibi varlıklar özelliklerine göre tahvil, bono veya hisse senedi olarak değerlendirilebilecek.
     Tahvil veya bonoyu çıkarana erken ödeme imkanı veren bir finansal araç normal bir borçlanma aracı olarak değerlendirilecek ve en muhtemel ödeme zamanına göre ilgili vade diliminde yer alacak.
     Opsiyon bileşeni baskın ise, sözleşmeye konu varlıklar, "Opsiyon ve sözleşmeye konu varlık şeklinde analitik bir ayrıma tabi tutulmak", "Risk profili, opsiyon ve temel finansal araçlarla oluşturulacak sentetik bir portföy oluşturmak" yöntemlerinden birine göre bileşenlerine ayrılacak.
     Opsiyon içeren ancak opsiyonun etkisi ihmal edilebilecek kadar küçük olan finansal araçlar bu Tebliğ hükümlerinden muaf tutulabilecek.
    
     -Opsiyonların Piyasa Riskini Ölçmede Kullanılacak Metotlar-
    
     Sadece opsiyon sözleşmesi satın alan bankalar "basitleştirilmiş metodu", opsiyon sözleşmesini ayrıca satan veya yazan bankalar "delta faktörü ile ağırlıklandırma metodunu" veya "senaryo metodunu" kullanmak zorunda olacak.
     Portföy faaliyetleri büyük ölçüde opsiyon alım-satımına dayalı olan bankaların daha gelişmiş metotları kullanmaları gerekecek.
     Tebliğe göre, 3 Kasım 2006 tarihli ve 26335 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan "Opsiyonlardan Kaynaklanan Piyasa Riski İçin Standart Metoda Göre Sermaye Yükümlülüğü Hesaplanmasına İlişkin Tebliğ" ile "Kredi Türevlerinin Standart Metoda Göre Sermaye Yeterliliği Standart Oranı Hesaplamasında Dikkate Alınmasına İlişkin Tebliğ" yürürlükten kaldırıldı.
    
    
    

Bu haberi 217 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir