OPET, Tarihe Saygı Projesi kapsamında Akbaş Şehitliği'ni yenileyecek

  • Yazı boyutu
OPET, Tarihe Saygı Projesi kapsamında Akbaş Şehitliği'ni yenileyecek

OPET, Tarihe Saygı Projesi kapsamında Akbaş Şehitliği'ni yenileyecek

OPET, 7 yıldır sürdürdüğü Tarihe Saygı Projesi kapsamında Gelibolu Yarımadası'nın en büyük iki hastane şehitliğinden biri olan Akbaş Şehitliği'ni yenilemek üzere çalışmalara başlayacak.
     OPET açıklamasına göre, Çanakkale Valisi Güngör Azim Tuna, OPET Yönetim Kurulu Üyesi Nurten Öztürk, OPET Genel Müdürü Cüneyt Ağca ve OPET Hukuk ve Resmi İşler Direktörü Ekrem Ekmenci katılımıyla gerçekleştirilen imza töreninde Vali Tuna, Çanakkale Savaşları'nın 100. yıl dönümü nedeniyle büyük bir hazırlık içinde olduklarını, hazırlıkların ilk adımının Akbaş Şehitliği Yenileme Projesi ile başlayacağını söyledi.
     OPET Yönetim Kurulu Üyesi Nurten Öztürk ise projeye ilişkin şunları kaydetti:
     "Tarihe Saygı Projesi kapsamında, OPET olarak Gelibolu Yarımadası'nda milli park sınırları içinde yer alan tüm köylerde toplumsal kalkınma ve bilinçlenmeye destek olacak eğitim programları ve çevrenin işlevsel rehabilitasyonu sayılacak mimari planlar uyguladık. Kültür merkezleri, anıtlar, müzeler, köy meydanları, WC'ler, satış üniteleri tüm evlerin boyanması gibi pek çok çalışma gerçekleştirdik. Yaptığımız çalışmalar sonucu bölgede; sosyal yaşam kalitesi ve ekonomik seviye yükselmiş, işletmecilik ve estetik- mimari kültür gelişmiş, eğitim kurumlarının çok yönlü gelişimine katkı sağlanmış, tarih bilinci ve sosyal mekanlara estetik, hijyen özellikleri kazandırılarak ziyaretçi sayılarında artış sağlanmıştır. 18 Mart Üniversitesi'nin proje ile ilgili yaptığı kurumsal ve toplumsal etki araştırmasının kanıtladığı bu sonuçlar bizleri memnun ediyor. 57. Alay Şehitliği'nin ardından şimdi de Akbaş Şehitliği için kolları sıvıyoruz. Bu, bizim için bir onur, büyük bir gurur, aynı zamanda da bir borçtur."
     10 bin metrekarelik Akbaş Şehitliği'nde, zeminde 806 mezar taşı bulunacak. 100 metrekarelik rölyef duvar kabartmalarının üzerinde 536 şehidin ismi yer alacak. Çevre düzenlemesi ve ziyaretçilerin dolaşabilmesine uygun düzenlemeler yapılacak.
     Şehitlik, ağustos ayında ziyarete açılacak.
    
    
    

Bu haberi 173 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir