OPEC Uluslararası Uzmanlar Semineri Viyana'da başladı -OPEC üyesi olmayan ülkelerin de katıldığı…

  • Yazı boyutu
OPEC Uluslararası Uzmanlar Semineri Viyana'da başladı
  -OPEC üyesi olmayan ülkelerin de katıldığı…

OPEC Uluslararası Uzmanlar Semineri Viyana'da başladı -OPEC üyesi olmayan ülkelerin de katıldığı seminerde, dünya petrol piyasasındaki gelişmeler, kartel üyesi ülkelerin günlük ham petrol üretimi ve piyasada istikrarın sağlanmasına yönelik alınması gereken önlemler tartışılıyor

Ali H. Yurtsever - Petrol İhraç Eden Ülkeler Teşkilatı (OPEC) uluslararası uzmanlar semineri, bugün Viyana'daki tarihi Hofburg sarayında başladı.
     Suudi Arabistan Petrol Bakanı Ali Naimi başkanlığındaki seminerde, kartel üyesi ülkelerin petrol bakanları ve ekonomi uzmanları dünya petrol piyasasındaki gelişmeler, kartel üyesi ülkelerin günlük ham petrol üretimi ve piyasada istikrarın sağlanması için alınacak önlemleri tartışacak.
     Seminerin ardından OPEC Genel Merkezinde kartel üyesi 12 ülkenin petrol bakanları yıllık olağan toplantı için biraraya gelecekler.
     Petrol bakanları toplantısının gündeminde günlük ham petrol üretim kotasının yeniden belirlenmesi ilk sırada yer alıyor.
     OPEC kaynaklarından sızan bilgilerde, İran ve Venezuela'nın günlük ham petrol kıtasında kısma yapılmasını savundukları, diğer üyelerin ise mevcut kotayı muhafaza etmekten yana oldukları belirtildi.
     OPEC petrol bakanları geçtiğimiz yıl Aralık ayında yaptıkları son toplantıda, günlük ham petrol üretim kotasını 30 milyon varil olarak belirlemişti.
     Libya'daki iç savaşın ardından petrol üretiminin yeniden başlaması üzerine günlük üretim kotasına bu ülke de dahil edilmişti.
     OPEC piyasa araştırma birimi, kartel üretimi ham petrolün dün varil başına 94.99 dolardan işlem gördüğünü bildirdi.
     Gözlemciler, İran ve Venezuela'nın günlük ham petrol üretimini kısma talebini kabul ettirmeleri halinde ham petrol satış fiyatında hızlı bir artış olacağını belirtiyorlar.
     OPEC üyesi ülkelerin petrol bakanları ve uzmanların yanı sıra OPEC üyesi olmayan ülkeler ile ekonomik krizle mücadele eden Avrupa Birliği'nden(AB) de çok sayıda uzmanın katıldığı seminerin yarın sona ermesi bekleniyor.
    
    

Bu haberi 129 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir