OPEC toplantısında "kota krizi"

  • Yazı boyutu
OPEC toplantısında "kota krizi"

İran, Venezuela ve Ekvador, günlük 30 milyon varillik üretim miktarının düşürülmesini istedi

Petrol İhraç Eden Ülkeler Teşkilatı (OPEC) petrol bakanları toplantısında günlük üretim kotası nedeniyle "görüş ayrılığı" çıktığı öğrenildi.
     Viyana'daki toplantıya yakın kaynaklar, İran, Venezuela ve Ekvador'un mevcut 30 milyon varillik günlük üretim kotasında kısıntıya gidilmesinde ısrar ettiğini, Irak'ın da İran'ın önerisine destek verdiğini bildirdi.
     İran, "günlük üretimi kısma" önerisine ancak üç destekçi bulurken, başını Suudi Arabistan'ın çektiği diğer üye ülkeler halen uygulanmakta olan 30 milyon varillik günlük üretim kotasının muhafaza edilmesini talep ediyor.
     12 ülkenin üye olduğu OPEC petrol bakanları toplantısında, "günlük üretimin kısılması" önerisini kabul ettirebilmek için İran'ın daha fazla müttefik bulması gerekiyor.
     Başlangıçta süresi iki saat olarak belirlenen toplantının, günlük üretim kotasının belirlenmesi noktasında tıkandığını belirten OPEC kaynakları, bugün geç saatlerde de olsa ortak bildirinin yayımlanacağı umudunu taşıdıklarını belirtti.
    
    
    


Bu haberi 245 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir