OPEC toplantısı sona erdi

  • Yazı boyutu
OPEC toplantısı sona erdi

Ortak bildiride 30 milyon varillik günlük üretimin muhafaza edilmesi kararlaştırıldı

Petrol İhraç Eden Ülkeler Teşkilatı (OPEC) petrol bakanları toplantısında, günlük 30 milyon varillik üretimin muhafaza edilmesi kararlaştırıldı.
     OPEC'in Viyana'daki merkezinde öğleden sonra başlayan ve 6 saat süren toplantının ardından yayımlanan ortak bildiride, günlük 30 milyon varillik üretim miktarının muhafaza edilmesinin kararlaştırıldığı bildirildi.
     OPEC Dönem Başkanı ve Irak Petrol Bakanı Abdulkerim Luaibi Bahed ile Genel Sekreter Abdalla Salem el-Badri, bir soru üzerine kartel üyesi 12 ülkenin günde toplam 1.6 milyon varil kota fazlası petrol ürettiğinin saptandığını belirterek, üye ülkelerin mevcut 30 milyon varillik günlük kotasına bağlı kalmayı taahhüt ettiklerini söyledi.
     Kartelin yeni genel sekreterinin belirlenmesine ilişkin bugünkü toplantıda bir karar alınmadığını da belirten el-Badri, petrol bakanları gelecek toplantısının 2 Aralık 2012'de Viyana'da yapılacağını kaydetti.
     Başlangıçta iki saat olarak planlanan toplantının neden altı saati aşkın sürdüğünü soran bir gazeteciye el-Badri, gülerek, "Yılda bir kez karşılaştığımız dostlarımızla hasret gidermemiz zaman alıyor başka bir nedeni yok" yanıtını verdi.
     OPEC'e yakın güvenilir kaynaklar ise toplantının uzun sürmesinin İran'ın günlük üretim miktarının kısılması talebinden kaynaklandığını belirtti.
     Nükleer programındaki gelişmeler nedeniyle BM Güvenlik Konseyi ve son olarak da Avrupa Birliği'nin (AB) bir dizi yaptırımına hedef olan İran, günlük ham petrol üretiminin kısılması yolunda bir karar aldırarak petrol satış fiyatının artmasını hedeflediğini ileri süren ekonomik gözlemciler, İran'ın bu önerisinin kabul görmemesiyle kartel içinde yalnız kaldığını ifade etti.
     Bu arada OPEC genel sekreterliği için eski petrol bakanı Golam Huseyin Nozeri'yi aday gösteren İran, toplantıda genel sekreterlik seçimi yapılamadığı için bu konuda da istediğini elde edemedi.
    
    
    


Bu haberi 227 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir