Önümüzdeki bir yıl içerisinde Türkiye'nin vadesi gelen toplam dış borcu 142 milyar dolar

  • Yazı boyutu
Önümüzdeki bir yıl içerisinde Türkiye'nin vadesi gelen toplam dış borcu 142 
milyar dolar

Önümüzdeki bir yıl içerisinde Türkiye'nin vadesi gelen toplam dış borcu 142 milyar dolar

Türkiye'nin önümüzdeki bir yıl içerisinde vadesi gelen toplam dış borcu 142 milyar dolara yükselirken, 2011 sonunda tutar 130 milyar dolar seviyesindeydi.
     Merkez Bankası tarafından açıklanan kısa vadeli dış borç istatistikleri üzerine uzmanlar, dış borçların arttığını, Merkez Bankası'nın brüt döviz rezervlerinin, önümüzdeki bir yıl içerisinde ödenmesi gereken borç tutarının yaklaşık yüzde 64'üne tekabül ettiğini söyledi.
     Bu rasyonun kural olarak yüzde 100 olmasının beklendiğini ifade eden uzmanlar, burada ülkeye özgü bazı hafifletici niteliklerin de göz önüne alınması gerektiğini belirttiler. 142 milyar doların 26,9 milyar dolarının ticari krediler, 11,7 milyar dolarının Türk bankalarının yurt dışı şube ve iştirakleri yoluyla açmış oldukları krediler ve 14,6 milyar doların da yurt dışı şube ve iştiraklerin mevduatı olduğuna işaret eden uzmanlar, bu faktörler göz önüne alındığında söz konusu rasyonun yüzde 90'ı aştığını belirttiler.
     Toplam döviz rezervlerinin kısa vadeli dış borcu karşılama oranı, 2011 Mart ayından itibaren gerilemesine rağmen, 2012 Ocak ayında gördüğü en düşük yüzde 63,99 seviyesinin üzerindeki seyrine devam ediyor.
    
    
    

Bu haberi 130 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir