One Young World Zirvesi bin 300 gencin katılımıyla gerçekleştirildi -Eski ABD Başkanı…

  • Yazı boyutu
One Young World Zirvesi bin 300 gencin katılımıyla 
     gerçekleştirildi
     -Eski ABD Başkanı…

One Young World Zirvesi bin 300 gencin katılımıyla gerçekleştirildi -Eski ABD Başkanı Clinton: "Gelecek jenerasyonun karşılaşacağı en büyük üç problem; eşitsizlik, istikrarsızlık ve sürdürülebilirliğe yeteri kadar önem verilmemesi"

Sabancı Holding'in katkılarıyla düzenlenen dünyanın en büyük gençlik buluşması "One Young World" ABD'nin Pittsburgh kentinde gerçekleştirildi.
     Holding açıklamasına göre, zirve 2009 yılındaki G-20 toplantısına da ev sahipliği yapan David L. Lawrence Convention Center'da yapıldı.
     Bu yılki One Young World'e eski ABD Başkanı Bill Clinton, Birleşmiş Milletler Eski Genel Sekreteri ve Nobel Ödülü sahibi Kofi Annan, Müzisyen ve aktivist Bob Geldof, Nobel ödüllü ekonomist Muhammed Yunus, Hollanda eski Başbakanı Jan Peter Balkenende, Kolombiya eski Devlet Başkanı Alvaro Uribe, ünlü şef Jamie Oliver, Twitter'ın kurucularından Jack Dorsey, müzisyen Joss Stone gibi isimler ile 185 ülkeden bin 300 genç katıldı.
     Zirvenin açılışı Heinz Hall'da gerçekleştirilen törenle yapıldı. Tören Pittsburgh Filarmoni Orkestrası'nın konseriyle başlarken, ardından eski ABD Başkanı Bill Clinton altı delegenin sorularını yanıtladı.
     Clinton yaptığı konuşmada gelecek jenerasyonun karşılaşacağı en büyük üç problemin; eşitsizlik, istikrarsızlık ve sürdürülebilirliğe yeteri kadar önem verilmemesi olduğunu ifade etti.
     Muhammed Yunus ve Bob Geldof'un da birer konuşma yaptığı tören, dünyaca ünlü Grammy ödüllü şarkıcı Joss Stone'un konseriyle tamamlandı.
     Zirvenin son gününde ise "Sürdürülebilir Büyüme" başlıklı panelde Türk delegasyonundan Doğukan Küçükşahin bir konuşma yaptı.
     Üç yıl önce bu konferans salonunda, G-20 ülkelerinin liderlerinin fosil yakıtların sübvansiyonlarının aşamalı olarak azaltılmasına yönelik anlaşmaya vardıklarını belirten Küçükşahin,"Ancak bu süreç için belirlenmiş bir zaman çizelgesi olmadığından, tarihi öneme sahip bu mutabakatın gerçekleştirilme süreci son derece yavaş ilerledi" ifadelerini kullandı.
     Konuşmasında rüzgar enerjisinin öneminin altını çizerek konuyla ilgili yürüttüğü projelerden bahseden Küçükşahin, rüzgar enerjisine ilgi duyan tüm öğrencileri bir araya getirmek ve üniversiteler dahilinde öğrenci projeleri yürütmek hedefiyle kurduğu Uluslararası Rüzgar Enerjisi Öğrenci Birliği'ne (International Student Association of Wind Energy) katılmaya davet etti.
     Türk delegasyonundan Ezgi Karaağaç ise, kapanış bölümüne katılan Birleşmiş Milletler Eski Genel Sekreteri Kofi Annan'a Suriye'de yaşanan gelişmeler ve bölgeye etkileri ile ilgili soru yöneltti.
     One Young World Zirvesi 2013 yılında Güney Afrika'nın Johannesburg kentinde düzenlenecek.
    
     -Türk Delegasyonu...-
    
     Sabancı Holding zirvenin üç yıldır sponsoru olurken, holding tarafından yürütülen, video ve grup mülakatlarından oluşan iki aşamalı bir süreci başarıyla tamamlayan gençler Türk delegasyonunda yer alma hakkı kazanıyor.
     One Young World 2012 Türkiye Delegasyonu şu isimlerden oluştu: Büşra Ayça Karaman (Boğaziçi Üniversitesi), Ezgi Karaağaç (Boğaziçi Üniversitesi), Gökberk Tolga Vatansever( İstanbul Teknik Üniversitesi), Dilara Çelik (Koç Üniversitesi), Mehmet Apaydın (Ortadoğu Teknik Üniversitesi), Bayram Berkay Akçora (Ortadoğu Teknik Üniversitesi), Hazal Alyagut( Özyeğin Üniversitesi), Kaan Özgüney (Sabancı Üniversitesi), Doğukan Küçükşahin (Yıldız Teknik Üniversitesi) ve Nagehan Beypazar (Yıldız Teknik Üniversitesi).
     One Young World zirvesine katılacak gençlerin 1994 ve öncesinde doğmuş olmalarının yanı sıra, takım çalışmasına yatkın, liderlik potansiyeline sahip, küresel sorunlara ilgi duyan ve gönüllü faaliyetlere katılmış olmaları bekleniyor.
     "Genç Davos" olarak da adlandırılan zirvenin ilki 2009 yılında 8-10 Şubat tarihleri arasında Londra'da, ikincisi 1-4 Eylül 2011 tarihleri arasında Zürih'te gerçekleştirildi.
     Dünyanın 192 farklı ülkesinden One Young World Zirvesi'ne katılan bini aşkın delegenin arasında Türk gençler de Sabancı Holding'in katkılarıyla yer aldı.
     Geçtiğimiz yıllarda zirveye katılarak gençlere danışmalık yapan isimler arasında Kofi Annan, Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı, Norveç Prensi Haakon ve Prenses Mette- Marit, Unilever CEO'su Paul Polman, Müzisyen Joss Stone, Futbolcu Clarence Seedorf ve aktivist Wael Ghonim gibi isimler bulunuyordu.
    
    
    

Bu haberi 156 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir