Olumlu hava İMKB'de rekor getirdi

  • Yazı boyutu
Olumlu hava İMKB'de rekor getirdi

Olumlu hava İMKB'de rekor getirdi

Önce Merkez Bankası'nın yıl sonu enflasyon tahminini düşürmesi ve bankaların elini rahatlatacak önlemlere devam edeceğini açıklaması ardından Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Mario Draghi'nin Avrupa borç krizi ile ilgili olarak neye ihtiyaç duyuluyorsa ivedilikle yapılacağı yönünde açıklamaları piyasalarda risk iştahının tekrar artmasını sağladı.
     İMKB dün güne önümüzdeki hafta FED'in parasal genişlemeyi görüşebileceği haberleri ile yükselişle başladıktan sonra içeride Merkez Bankası enflasyon raporunun banka hisselerine olumlu etkisiyle yükselişine devam etti. Öğlen arasında Draghi'den gelen açıklamaların ardından ise 2. seansa güçlü yükselişlerle başlayan İMKB'de endeks kapanışa kadar yükselişine devam etti ve kapanış seansındaki alışlarla da günün ve 2012 yılının en yükseğinden kapattı.
     Draghi'nin açıklamalarının ardından yurt dışı piyasalarda da gün sonuna kadar ralli yaşandı. İspanya'da güne 7,40 seviyelerinden başlayan 10 yıllık tahvil faizleri 6,92 seviyelerine kadar gerilerken, IBEX endeksi ise günü yüzde 6,06 oranında yükselişle kapattı. Almanya'da DAX endeksi günü yüzde 2,75 oranında yükselişle kapatırken ABD'de Dow Jones endeksi ise günü yüzde 1,67 oranında yükselişle 100 günlük hareketli ortalamasının üzerinde 12.887 puandan kapattı.
     Bugüne gelindiğinde ise Asya tarafında, Japonya'da TÜFE gerilerken, perakende satışlar verisi ise yüzde 0,2 oranında yükselmesine rağmen piyasa beklentilerinin altında kalmasına rağmen Nikkei endeksi günü yüzde 1,5 oranında yükselişle kapattı.
     Avrupa'da ise kredi derecelendirme kuruluşu Moody's İtalya'nın Sicilya bölgesinin uzun vadeli kredi notunu "Baa2"den "Baa3"e indirirken Fitch'den yapılan açıklamada ise İspanya hükümetinin attığı adımların bölgesel yönetimleri desteklediği ancak risklerin halen devam ettiği vurgusu dikkati çekti.
     Bu gelişmelerin ardından avro/dolar paritesi dünkü sert yükselişinin ardından bugün güne sakin başladığı 1,2270 - 1,2300 aralığında dengelenmeye çalıştığı görülüyor. Parite dün 1,2329 seviyesine kadar yükseldikten sonra günü 1,2284 seviyesinden kapatmıştı.
     İMKB 100 endeksi için analistler, dünkü rallinin geçtiğimiz haftaki düşüşün düzeltme hareketi mi yeni bir düşüş trendi mi tartışmalarına son verdirdiğini ve endeksin yükseliş isteğini ortaya koyduğunu belirtiyorlar. Endeksin bundan sonraki hedefleri için farklı öngörülerde bulunan analistlerin raporlarında, en çok 64.400 ve 66.400 seviyeleri öne çıkıyor. Olası kar satışları için analistlerin takip edilmesini önerdikleri destekler ise 63.000 ve 62.500 seviyelerinde bulunuyor.
    
     Piyasaların takip edeceği veriler şöyle:
    
     9.45 Fransa Temmuz Tüketici Güven Endeksi
     10.00 Türkiye MB Resmi Rezerv Varlıkları
     10.00 İspanya 2. Çeyrek İşsizlik Oranı
     11.00 İtalya Temmuz İş Dünyası Güven Endeksi
     15.30 ABD 2. Çeyrek GSYH
     15.30 ABD 2. Çeyrek Tüketici Harcamaları
     16.55 ABD Michigan Üni. Tüketici Güveni
     Yunanistan Başbakanı Samaras Troyka heyeti ile görüşecek
    
    
    

Bu haberi 144 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir