Oluklu mukavva sektörü Asya Pasifik'le yükselişe geçti -OMÜD Başkan Yardımcısı Mehmet Nuri…

  • Yazı boyutu
Oluklu mukavva sektörü Asya Pasifik'le yükselişe geçti
  -OMÜD Başkan Yardımcısı Mehmet Nuri…

Oluklu mukavva sektörü Asya Pasifik'le yükselişe geçti -OMÜD Başkan Yardımcısı Mehmet Nuri Görenoğlu: -"Sanayinin Asya Pasifik bölgesine kaymasıyla birlikte oluklu mukavva ambalaj sektörü de bu bölgede büyük bir yükselişe geçti"

Oluklu Mukavva Sanayicileri Derneği (OMÜD) Başkan Yardımcısı Mehmet Nuri Görenoğlu, sanayinin Asya Pasifik bölgesine kaymasıyla birlikte oluklu mukavva ambalaj sektörünün de bu bölgede büyük bir yükselişe geçtiğini belirtti.
     Oluklu Mukavva Sanayicileri Derneği'nin (OMÜD) Bağımsız araştırma şirketi IBS'e hazırlattığı "Oluklu Mukavva Sektörünün Bugünü ve 2023 Perspektifi" raporu, İstanbul Sanayi Odası'nda düzenlenen bir toplantıda kamuoyuyla paylaşıldı.
     Rapor sonuçlarına göre, oluklu mukavva sektöründe hızlı bir büyüme yaşayan Türkiye'nin, 2015 yılında dünyada oluklu mukavva ambalaj üretim miktar büyümesinde dünyada 8. sıraya yükselmesi, 2023 yılındaki oluklu mukavva üretiminin ise 4 milyon tona ulaşması bekleniyor.
     2015 yılında oluklu mukavva üretiminde Batı Avrupa ülkeleri arasında 5. sıraya yerleşmesi ön görülen Türkiye'nin sektörde yüzde 4,5 büyümeyle en hızlı gelişen ülke olacağı belirtildi. Rapora göre, Türkiye'yi yüzde 1,2 ile Almanya izlerken, büyümede üçüncü sırada yüzde 1 ile İtalya yer alacak.
     Raporun sunulduğu toplantının açılış konuşmasını yapan OMÜD Başkan Yardımcısı Mehmet Nuri Görenoğlu, dünya oluklu mukavva ambalaj sektörünün toplam pazar büyüklüğünün 2010 yılı itibariyle 671 milyar dolar olduğunu ve yılda yüzde 4,6'lık bir büyüme gerçekleştirdiğini kaydetti.
     Sanayinin Asya Pasifik bölgesine kaymasıyla birlikte oluklu mukavva ambalaj sektörünün de bu bölgede büyük bir yükselişe geçtiğini ifade eden Görenoğlu, şöyle devam etti:
     "Dünyada en hızlı büyüme yüzde 15'le Vietnam'da, yüzde 10'la Hindistan'da ve yüzde 9,9 ile Çin'de gerçekleşiyor. Türkiye de en hızlı gelişen pazarlardan biri durumda ve 2015'de sektörün dünyadaki büyüme sıralamasında 8'inciliğe yükselecek. Bu listede çok daha üst sıralara geleceğimize inanıyoruz."
    
     -Sektördeki üretim 2023 yılında 4 milyon tona ulaşacak-
    
     OMÜD Başkan Yardımcısı Tuğrul Arıkan, oluklu mukavva ambalaj üretiminin 2015 yılında 2,1 milyon tona, 2023 yılında ise 4 milyon tona ulaşmasının beklendiğini söyledi.
     Türkiye'de bugün 114 fabrikada oluklu mukavva üretimi yapıldığı ve 8 bin kişiye istihdam sağlandığı bilgisini veren Arıkan, 2023 yılında gıda ve tarım ürünlerinin oluklu mukavva ambalaj kullanımında ilk sırada yer alacağını, bu ürünleri 2010-2023 döneminde ihracatlarındaki artışa paralel olarak makine aksamları, çiçek ve süs bitkilerinin izleyeceğini ifade etti.
     İMKB Kotasyon Müdürü Fuad Karaağaoğlu da yaptığı konuşmada, 2012 yılında İMKB olarak Halka Arz Seferberliği çalışmalarına hız verdiklerini belirterek "6 milyon tonluk ambalaj tüketiminin yüzde 28'ini üreten sanayicilerimizin ekonomimize sağladıkları katkıyı ve büyüme hızlarını arttırmak için sermaye piyasalarından finansman temini fırsatlarına dikkati çekmek istiyoruz" diye konuştu.
     Türkiye Sermaye Piyasası Aracı Kuruluşlar Birliği (TSPAKB) Genel Sekreter Yardımcısı İlker Savuran ise oluklu mukavva ambalaj sektörünün kaynak yaratma, nitelikli eleman ve ham madde kalitesi konularında ciddi sorunlar yaşadığına değinerek halka arz çalışmalarının bu sorunlara kalıcı çözümler sunabildiğini belirtti.
     Türkiye oluklu mukavva sektörü önümüzdeki on yıl içinde dünyada Çin ve Vietnam gibi ekonomisi hızla büyüyen ülkeler ile rekabet etmek durumunda olduğunu dile getiren Savuran, "Sektördeki firmaların global platformda rekabet güçlerinin artması için de öncelikli olarak mali ve çalışan yapısına şeffaflık kazandırması gerekiyor. Halka açılma firmalara bu şeffaflığı kazandırmada önemli bir avantaj sağlıyor" değerlendirmesinde bulundu.
    
    
    

Bu haberi 217 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir