Olimpiyatlarda Visa kart harcamaları yarım milyar Avro'yu aştı -Olimpiyat Oyunları'nın ilk…

  • Yazı boyutu
Olimpiyatlarda Visa kart harcamaları yarım milyar Avro'yu aştı
  -Olimpiyat Oyunları'nın ilk…

Olimpiyatlarda Visa kart harcamaları yarım milyar Avro'yu aştı -Olimpiyat Oyunları'nın ilk haftasında ziyaretçiler Visa kartları ile toplam 565 milyon Avro harcadı -Amerikalılar 70 milyon Avro ile en fazla harcama yapan ziyaretçiler oldu

Olimpiyat Oyunları'nda ilk hafta Visa kartları ile yapılan harcamalar yarım milyar Avro'yu aştı.
     Olimpiyat Oyunları döneminde İngiltere'deki yerel ve uluslararası harcamaları izleyen "Visa Londra 2012 Oyunları Harcama Raporu"na göre, 23-29 Temmuz tarihleri arasında İngiltere'deki yabancı ziyaretçiler Visa kartları ile toplam 565 milyon Avro'luk alışveriş yaptı.
     Olimpiyat Oyunları'nın ilk haftasında yabancıların yaptığı harcamalarda ilk üç sırayı perakende, hizmet ve eğlence sektörleri aldı. 2011 yılına göre yüzde 4 artış göstererek 156 milyon Avro'ya ulaşan perakende sektörü harcamalarını, 109 milyon Avro ile hizmet sektörü izledi. Eğlence sektörü ise 77 milyon Avro ile üçüncü olurken, bu sektörde tiyatro harcamaları öne çıktı.
    
     -En çok Amerikalı turistler harcama yaptı-
    
     23-29 Temmuz tarihleri arasında İngiltere'de toplam 69 milyon Avro harcama yapan Amerikalılar, yabancı ziyaretçiler arasında ilk sırada yer aldı. Japonlar 41 milyon Avro ile ikinci, Fransızlar ise 33,6 milyon Avro ile üçüncü sıradan listeye girdi.
     Yabancı ziyaretçilerin 23-29 Temmuz haftasında yaptıkları alışverişlerin ortalama işlem tutarı ise 74 Avro oldu. İşlem başına en yüksek harcama yapan ülkeler listesinde, Çin ortalama 257 Avro ile ilk sıraya yerleşti. Listede, Birleşik Arap Emirlikleri 229 Avro ile ikinci, Hong Kong 171 Avro ile üçüncü sırada yer aldı.
    
     -İçecek harcamaları yüzde 8 arttı-
    
     Londra 2012 Olimpiyat Oyunları'nın açılış töreni tüm dünyayı olduğu gibi ev sahibi İngilizler'i de ekran başına kilitledi. Açılış törenini İngiltere'de 27 milyon kişinin televizyonlardan seyretmesi, içecek harcamalarının bir önceki yılın aynı dönemine oranla yüzde 8 artış göstermesine neden oldu.
     23-29 Temmuz tarihleri arasında İngilizlerin Visa kartları ile yaptıkları tüketici harcamaları ise toplamda 8,9 milyar Avro'ya ulaştı. Bu dönemde, yiyecek ve içecek harcamaları geçen yılın aynı dönemine oranla yüzde 7, bir önceki haftaya göre ise yüzde 4 arttı. Otel ve restoran harcamaları da haftalık bazda yüzde 2 artış gösterdi.
    
     -Spor malzemesi satışlarında yüzde 6 artış oldu-
    
     Olimpiyat Oyunları'nın başladığı ilk haftanın sonunda, İngiltere'de spor malzemesi satışlarında da artış yaşandı. Rapora göre, spor malzemesi satışları bir önceki yılın aynı dönemine oranla yüzde 6, bir önceki haftaya göre de yüzde 10 oranında arttı.
    
    
    

Bu haberi 140 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir