Olimpiyat şampiyonları madalyalarını aldı -Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Ergün: -"Spor…

  • Yazı boyutu
Olimpiyat şampiyonları madalyalarını aldı
  -Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Ergün:
  -"Spor…

Olimpiyat şampiyonları madalyalarını aldı -Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Ergün: -"Spor olimpiyatlarında başarılı olan bir halterciye 2 bin Cumhuriyet Altını ödül veriyoruz" -"Bu sporda. Peki bilimde ne oluyor- 10 bin lira, 20 bin lira" -"Halterde şampiyon olan kardeşimizin toplumun geleceğine etkisi ile bilim olimpiyatlarında başarılı olan arkadaşımızın bu toplumun geleceğine etkisi aynı değil. Onun için neye önem vermemiz gerektiğini yeniden gözden geçirmemiz lazım" -"Eskiden babalarımızın, dedelerimizin söylediği güzel sözler vardı. Ne diyordu- 'Ceketimi satarım, kızımı, oğlumu okuturum' diyordu ya, ceketimizi satacağız ve bunu yapacağız" -TÜBİTAK Başkanı Altunbaşak: -"Uluslararası olimpiyatlarda ödül kazanan öğrencilerin bursunu iki katına çıkaracağız"

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, spor olimpiyatlarında başarılı olan bir halterciye 2 bin Cumhuriyet Altını ödül verildiğini belirterek, "Bu sporda. Peki bilimde ne oluyor- 10 bin lira, 20 bin lira. Halterde şampiyon olan kardeşimizin toplumun geleceğine etkisi ile bilim olimpiyatlarında başarılı olan arkadaşımızın bu toplumun geleceğine etkisi aynı değil. Onun için neye önem vermemiz gerektiğini yeniden gözden geçirmemiz lazım" dedi.
     20. Ulusal Bilim Olimpiyatları, 17. Ulusal İlköğretim Matematik Olimpiyatları'nın şampiyonları ile 2012 Uluslararası Bilim Olimpiyatları'nda Türkiye'ye madalya kazandıran öğrencilere madalyaları, Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Şura Salonu'nda düzenlenen törenle verildi.
     Törene, Bakan Ergün'ün yanı sıra Bakan Yardımcısı Davut Kavranoğlu, TÜBİTAK Başkanı Yücel Altunbaşak ve diğer davetliler katıldı.
     Ergün, burada yaptığı konuşmada, ödül alan tüm öğrencileri tebrik etti ve başarılarının devamını diledi.
     Bilim olimpiyatlarında başarılar elde eden öğrencilerin herkesçe daha fazla takdir edilmesi gerektiğini dile getiren Ergün, "Onların bu marifetini yeterince dile getirmemiz lazım. Tabi bu sadece 'Aferin, iyi yaptınız' değil, daha somut şeylerin de olması gerekir" dedi.
     Bu nedenle, bilim olimpiyatlarında başarılı olan gençlerin, en az spor olimpiyatlarında başarılı olanlar kadar gündemde olmasını istediklerini vurgulayarak, şunları kaydetti:
     "Nasıl ki spor olimpiyatlarında başarılı olanlar göğsümüzü kabartıyorlarsa, bu gençlerimizin de başarıları toplumda aynı karşılığı görmelidir. Fiziki gücünü veya teknik başarısını ortaya koyan bir gencimiz gibi zihinsel gücünü ortaya koyan, başarısını ortaya koyan bir gencimizin başarısı da aynı derecede, hatta daha fazla önem taşımaktadır.
     Şimdi bir halterci, olimpiyatlara hazırlanıyor ve bir ağırlık kaldırıyor, gücünü gösteriyor. Nihayetinde fiziki bir güç gösterisidir değil mi- Kaç kilo kaldırdı, 150, 200. Dünyadaki bir çok bu gücü gösterenleri geçti, aferin, güzel... İstiklal Marşımız çalındı, bayrağımız göndere çekildi. Sonra- Sonra ne yapıyoruz- Biz bu kardeşimize diyoruz ki, 'Büyük bir başarı elde ettin, göğsümüzü kabarttın.' 2 bin Cumhuriyet Altını ödül veriyoruz. 10 kilogram altın yapıyor bu. Ödül yönetmeliklerimizin de bir gözden geçirilmesi lazım. Eğer takım halinde bir başarıysa, her birine 10 kilogram altın veriliyor.
     Bu sporda. Peki bilimde ne oluyor- 10 bin lira mı 20 bin lira mı- 10 bin lira 20 bin lira, sonra bursu iki katına çıkaralım.... Değerli arkadaşlar, bu iltifat yeterli değildir. Bu iltifatı daha üst boyutlara çıkarmamız lazım. Çünkü spor olimpiyatlarında, halterde şampiyon olan kardeşimizin toplumun geleceğine etkisi ile bilim olimpiyatlarında başarılı olan arkadaşımızın bu toplumun geleceğine etkisi aynı değil. Onun için neye önem vermemiz gerektiğini yeniden gözden geçirmemiz lazım."
    
     -"Basketbol sahasının açılışına, araştırma laboratuvarının açılışından daha çok önem veriliyor"-
    
     Bakan Ergün, önemli bir araştırma laboratuvarının açılışı yapılırken çok az kişinin katılım sağladığını, ancak bir basketbol sahasının açılışı yapılırken herkesin orada toplandığını söyledi.
     Gazetelerin, televizyonların da söz konusu basketbol sahasının açılışına daha çok ilgi gösterdiğini dile getiren Ergün, "Burada bir yanlış yok mu- Bir yanlış var. Medyanın neyi öne çıkaracağı konusunu biz belirleyecek değiliz ama iyi şeyler de var, bunları da öne çıkarın. Mahallede kavga yapan adamın haberi, buluş yapan adamın haberinin önünde oluyor, nasıl oluyor bu- Birbirini bıçaklayan adamın haberi, buluş yapan adamın haberinin önünde olur mu- Bu yanlış. Bunları hep birlikte gözden geçirmemiz lazım. Hem neyi öne çıkaracağımızı hem de ödül sistemini yeniden gözden geçirmemiz lazım" diye konuştu.
    
     -"Genç nüfus, Türkiye'nin sırtında bir yük değil"-
    
     Hayatta en önemli kaynağın insan olduğunu, dolayısıyla en önemli yatırımın da insana yapılan yatırım olduğunu ifade eden Ergün, bu yatırım büyük emek isterken, meyvelerini toplamanın ise zaman ve sabır gerektirdiğini vurguladı.
     Bakan Ergün, Türkiye'nin nüfusunun yarısının 28 yaşın altında olduğunu belirterek, bu potansiyelin iyi yetişmesi halinde ekonomik ve sosyal sorunların tamamen çözüleceğine dikkati çekti.
     Genç nüfusun, Türkiye'nin sırtındaki bir yük değil, gelecekteki en büyük avantaj olduğunu kaydeden Ergün, bu gençlerin iyi yetiştirilmemesi halinde yük olacağının altını çizdi.
     Bilgiyi üreten, ürettiği bilgiyi de doğru kullanan bir toplumun meydana gelmesi gerektiğini, bunun için de eğitimin bütçedeki payını artırma çalışmalarını bugüne kadar iyi yürüttüklerini anlatan Ergün, bugün bütçeden en büyük payı eğitimin aldığını söyledi.
    
     -"Steve Jobs, Suriye'de doğsaydı Steve Jobs olur muydu-"-
    
     Ergün, 2023 yılında Türkiye'nin, dünyanın en büyük 10 ekonomisinden biri olacağını, bunun için de önemli üniversitelere, önemli bilim adamlarına, önemli sanatçılara, önemli teknolojilere sahip olunması gerektiğini ifade etti.
     Bunun için de Ar-Ge'ye daha fazla kaynak ayırdıklarını belirten Ergün, sözlerini şöyle tamamladı:
     "Gençlerimize daha fazla imkan sunabildiğimiz zaman bu ülke, yeni fikirlerin, yeni bilgilerin, yeni teknolojilerin adresi olacaktır. Akıl ve zeka olarak herhangi bir toplumdan zerre kadar eksiğimiz yok. Gelişmiş ülkelerde daha fazla bilim insanlarının, teknoloji firmalarının çıkmasının nedeni, o ülkelerin o insanlara gereken ortamı sunmuş olmalarıdır. Bizim de bunu sunmamız lazım. Steve Jobs'un babası Suriyeli idi. Amerikalı bir hanımla evlenmiştir. Amerika'da doğmuş, bir araba garajında bu teknoloji işleriyle haşır neşir olmuş, üniversite tahsilini bile bitirmemiş. Steve Jobs, Suriye'de doğsaydı Steve Jobs olur muydu- Aynı adam, olmazdı. Aynı adam nasıl oluyor da Suriye'de olsaydı bu yaptıklarını yapamazdı- Muhtemelen orada kan dökücülerin eylemine, cinayetlerine maruz kalırdı, bir sürü kabiliyetlerin maruz kaldığı gibi. Onun için ortam, iklim son derece önemlidir. Biz bu ortamı, iklimi oluşturduğumuz sürece bizim gençlerimizin kabiliyetleri her şeyi ortaya koyabilecek niteliktedir. Biz gençlerimizi güveniyoruz.
     Biz de devlet olarak, millet olarak tüm imkanlarımızı seferber edeceğiz, etmeliyiz de. Eskiden babalarımızın, dedelerimizin söylediği güzel sözler vardı. Ne diyordu- 'Ceketimi satarım, kızımı, oğlumu okuturum' diyordu ya, ceketimizi satacağız ve bunu yapacağız. O zamanlar ceket önemli bir şeymiş demek ki. Adamın 1 tane elbisesi varmış zaten. Şimdi ceket o kadar önemli değil ama önemli bir sembol. Ceketimizi satacağız ve çocuklarımızı okutacağız. Neyimiz para ediyorsa bunu harcayacağız. En değerli şeylerimizi bu iş için harcamamız lazım. Adamın o zaman en değerli şeyi ceketiymiş. 'Ceketimi starım, bunu yaparım' dediğine göre, bizim de en değerli şeyimiz neyse bu işe harcamamız gerekiyor."
    
     -"Duygusal zekaya da dikkat edin"-
    
     TÜBİTAK Başkanı Yücel Altunbaşak da TBMM'deki üstün yetenekli öğrenciler için kurulan komisyonun çalışmalarının bulunduğunu belirterek, "Bu çalışmalardan öğrendim ki üstün yetenekli, nüfusun zeka olarak en üstteki yüzde 2'si demek. Ancak bu gençler, bu yüzde 2'lik kısmın da yüzde 2'si. Her gün sokakta karşılaşacağınız kişiler değil. Üstün yetenekli değil, onların da üstünde olan kişiler" diye konuştu.
     Türkiye'nin 2023 vizyonunda yerli uçak, yerli gemi, yerli tren ve yerli elektrikli araba yapmanın yer aldığını anımsatan Altunbaşak, bunların hayata geçirilmesi için özel öğrencilere büyük işler düştüğünü söyledi.
     Türk öğrencilerin Nobel ödülü alanların altında bulunmadığını vurgulayan Altunbaşak, "Tek yapmanız gereken kendinize güvenmek. Allah vergisi bir zekanız var. Ama burada bırakmayıp kendinizi geliştirin. O zaman bu kadro içinden Nobel ödülü alacaklar çıkacağını düşünüyorum" dedi.
     Öğrencilerden duygusal zekaya da önem vermelerini isteyen Altunbaşak, empatinin, insan ve toplumsal ilişkilerin de başarıdaki önemine işaret etti. Altunbaşak, öğrencilere "Bilimde her şey iki çarpı iki eşittir dörttür, ancak sosyal bilimlerde öyle değildir. Bilim adamı olsanız da burayı ıskalamayın" sözleriyle seslendi.
     Altunbaşak, öğrencilerin seçtikleri branşlarda başarılı olmak için tutkulu olmaları gerektiğini de vurguladı. Geçirdiği bir ameliyat sonrasında matematik problemi çözerken acı hissetmediğini anlatan Altunbaşak, "İşte tutku budur. Siz de bu tutkuyla devam ettiğiniz sürece başarı gelecektir" şeklinde konuştu.
     Prof. Dr. Yücel Altunbaşak, TÜBİTAK'ın bilim olimpiyatlarında derece kazanan öğrenciler için çeşitli destek mekanizmalarının bulunduğunu belirterek, Cumartesi gününden itibaren uluslararası olimpiyatlarda ödül kazanan öğrencilerin bursunun 2 katına çıkarılacağını bildirdi.
     53. Uluslararası Matematik Olimpiyatı'nda altın madalya kazanan öğrenci Mehmet Sönmez de olimpiyatlara hazırlanırken günde 5 saat uyuduğunu ve hayaller kurduğunu anlattı. Sönmez, arkadaşlarına başarılı olmak için iyi motive olmalarını önerdi.
     Konuşmaların ardından, olimpiyatlarda derece yapan öğrencilere ödülleri verildi.
    
    
    

Bu haberi 125 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir