Okul Sütü İhalesi -SETBİR: "Okul Sütü Programını desteklemeye her zaman devam edeceğiz"

  • Yazı boyutu
Okul Sütü İhalesi
  -SETBİR: "Okul Sütü Programını desteklemeye her zaman devam edeceğiz"

Okul Sütü İhalesi -SETBİR: "Okul Sütü Programını desteklemeye her zaman devam edeceğiz"

Türkiye Süt, Et, Gıda Sanayicileri ve Üreticileri Birliği (SETBİR), Okul Sütü Programını desteklemeye her zaman devam edeceklerini bildirdi.
     SETBİR'den yapılan yazılı açıklamada, Okul Sütü ihalesinin başarıyla sonuçlanmasınından duyulan memnuniyet ifade edildi.
     Kasım ayında yayımlanan Okul Sütü Tebliği çerçevesinde Okul Sütü Projesine özel okullar ve anaokullarının dahil edilmesiyle 30 bin 752 okulda 6 milyon 172 bin 692 öğrenciye süt dağıtılacak olmasının önemine işaret edilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:
     "Hükümetimiz tarafından 2011-2012 eğitim öğretim yılının ikinci döneminde başlatılan Okul Sütü Programı 2012 - 2013 eğitim öğretim yılı ikinci dönemi boyunca haftada 3 gün boyunca uygulanmaya devam edilecektir. Biz de gerek SETBİR gerekse sorumluluk sahibi ebeveynler olarak Hükümetimizin uygulamaya koymuş olduğu Okul Sütü Programını her zaman desteklemeye devam edeceğiz. Zira çocuklarımızın daha sağlıklı bir geleceğe sahip olmaları için onlara süt içme alışkanlığı kazandıracak olan bu programın sürekliliğinin sağlanmasının çok önemli olduğuna yürekten inanıyoruz. Programın kararlılıkla hayata geçirilmiş olması nedeniyle Hükümetimize tekrar teşekkür etmekle birlikte bahse konu projenin sürekli olması ve bir devlet politikası haline gelmesi gerekliliğini bir kez daha dile getirmeyi görev bilmekteyiz."
    
     -Süt, içecek sıralamasında dördüncü-
    
     Açıklamaya göre Okul Sütü Projesi 80'den fazla ülkede uygulanıyor. ABD'de üretilen sütün yüzde 6'sı Okul Sütü Programlarında değerlendirilirken, Türkiye'de 2012-2013 eğitim-öğretim yılının ikinci dönemi boyunca 6 milyon 172 bin 692 öğrenciye toplamda 48 gün dağıtılacak okul sütü, toplam çiğ süt üretiminin yaklaşık yüzde 4'ünü oluşturuyor.
     Özellikle büyüme ve gelişmenin hızlı olduğu okul çağı çocuklarında süt ve süt ürünlerinin tüketimi önem taşırken, süt, kalsiyum, protein, vitaminler, enzimler ve başka birçok yararlı maddeyi bünyesinde taşıyor.
     Günde bir bardak süt içen bir çocuk, protein ihtiyacının yüzde 25'ini, kalsiyum ihtiyacının yüzde 52'sini, B12 vitamini ihtiyacının yüzde 98'ini karşılayabiliyor.
     Günde en az iki bardak süt içerek vücudun vitamin ve mineral ihtiyacı karşılanabiliyorken, Türkiye'de süt tüketimi, çay, su ve özellikle gazlı içeceklerden sonra 4. sırada yer alıyor.
     Kişi başı içme sütü tüketimi ABD'de 78,2 litre, İngiltere'de 109,3 litre, Yeni Zelanda'da 79,3 litreyken, Türkiye'de kayıtlı kişi başına yıllık içme sütü tüketimi 15,6 litrede kalıyor.
    
    
    

Bu haberi 187 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir