"Okul alışverişlerinde TSE belgeli ürünleri tercih edin" -TSE Eskişehir Ürün Belgelendirme Müdürü…

  • Yazı boyutu
"Okul alışverişlerinde TSE belgeli ürünleri tercih edin"
  -TSE Eskişehir Ürün Belgelendirme Müdürü…

"Okul alışverişlerinde TSE belgeli ürünleri tercih edin" -TSE Eskişehir Ürün Belgelendirme Müdürü Kaynarca: -"Mutlaka TSE belgeli ve çocuğun yaş grubuna uygun ürünler tercih edilmeli, 'merdiven altı üretim' ve Uzakdoğu kökenli ya da ithal ibareli olduğu halde markasız ürünler alınmamalı"

Türk Standartları Enstitüsü (TSE) Eskişehir Ürün Belgelendirme Müdürü İsmail Kaynarca, okul alışverişlerinde mutlaka TSE belgeli ve çocuğun yaş grubuna uygun ürünler tercih edilmesi, "merdiven altı üretim" ve Uzakdoğu kökenli ya da ithal ibareli olduğu halde markasız ürünler alınmaması gerektiği uyarısında bulundu.
     Kaynarca, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 2012-2013 eğitim öğretim yılının başlamasına az bir süre kaldığı için üniforma, çanta, kırtasiye gibi eğitime yönelik alışverişlerin hızlandığını söyledi.
     Velilerin okul alışverişi yaparken insan sağlığına uygunluk bakımından dikkatli olması gerektiğine işaret eden Kaynarca, "Mutlaka TSE belgeli ve çocuğun yaş grubuna uygun ürünler tercih edilmeli, 'merdiven altı üretim' ve Uzakdoğu kökenli ya da ithal ibareli olduğu halde markasız ürünler alınmamalı" dedi.
     Kaynarca, boyalı, plastik baskılı okul ve beslenme çantalarıyla matara ve termosların tercih edilmemesi gerektiğine dikkati çekerek, şöyle konuştu:
     "Kırtasiye malzemelerinde TSE markası hem velilerle öğrenciler için hem de üretici kesim için kazanç sağlayacaktır. TSE logosu hem ürünlerin ilgili standarda uygunluğunun hem de sağlıklı, güvenli ve kaliteli olduğunun tescilidir. Ürünlerin sağlığa zararlı maddeler içerip içermediği, ancak yetkin laboratuvar ortamlarındaki testlerle anlaşılabilmektedir. Laboratuvar testlerinden olumlu sonuç alan ve denetimlerde, üretim yerlerinde gerekli şartları taşıdığı belirlenen firmalara belge veriliyor. TSE markasının ayrıca devlet garantisi olduğunu bilmek gerekir."
    
     -"Ürünler yoğun boya kokusu içermemeli"-
    
     Vatandaşlardan, şüphelenilen ürünler hakkında ilgili kurum veya kuruluşlara şikayette bulunmalarını isteyen Kaynarca, ürünlerin yoğun boya kokusu içermemesi, plastik baskı yapılmış gıda ve su taşıyıcı ürünler bulunmaması, "insan sağlığına zararlı madde" olmadığını belirten bilgilere yer verilmesi, fiyatının değerini karşılayacak dengede olması gerektiğini bildirdi.
     Kaynarca, öğrencilerin okullara ulaşımının yüzde 80 oranında servis araçlarıyla sağlandığı bilgisini vererek, servis anlaşması yapılırken TSE tarafından verilen hizmet yeterlilik belgesi bulunmasına dikkat edilmesi gerektiğini sözlerine ekledi.
    
    
    

Bu haberi 225 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir