OİB, Man'ı kamyon üretimi için Türkiye'ye davet etti...

  • Yazı boyutu
OİB, Man'ı kamyon üretimi için Türkiye'ye davet etti...

Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) ile Taşıt Araçları Yan Sanayicileri Derneği (TAYSAD), Almanya'da MAN Truck&Bus AG merkezini ziyaret ederek Türkiye'de kamyon üretmeye davet etti.

Konuya ilişkin yapılan açıklamaya göre, MAN Truck & Bus AG ve Türk tedarikçileri arasındaki işbirliklerinin güçlendirilmesi amacıyla Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) ve Taşıt Araçları Yan Sanayicileri Derneği (TAYSAD) işbirliği ile organize edilen ''MAN Türk Tedarikçi Günü'' Münih MAN Truck Forum'da gerçekleştirildi.
     Toplantıda Türk otomotiv endüstrisinin üretim ve ihracat potansiyeline yönelik bir sunum yapan OİB Başkan Vekili Ömer Burhanoğlu, Türk tedarik sanayinin avantajlı yönlerini MAN yetkilileriyle paylaştı. MAN-ın Türkiye ve dünyanın önde gelen ticari araç üreticilerinden olduğunu belirten Burhanoğlu, Türkiye-nin de AB ülkeleri arasındaki üretim sıralamasında ticari araçlar ve otobüste birinci, toplam üretimde altıncı ve binek araçlarda sekizinci olduğunu hatırlattı.
     Gelişmiş yan sanayisiyle otomotiv endüstrisindeki 3 bini aşkın KOBİ'nin 2011 yılında 8,5 milyar dolar ihracata imza attığını kaydeden Burhanoğlu, ''Üretimimizin yüzde 70'i ihracat odaklı. Türkiye ile Almanya arasındaki ticari dengeye göz attığımızda ise 2011 yılında ihracatımız 14 milyar dolar seviyelerine ulaşırken, ithalatımız 23 milyar dolar oldu. Toplam ticaret hacmimiz 37 milyar doları geçti'' ifadelerini kullandı.
     2008 yılında 3,4 milyar dolar ile rekor seviyesine ulaşan Türkiye'den Almanya'ya otomotiv ihracatının, 2009 küresel krizinde 1,8 milyar seviyesine gerilediğini hatırlatan Burhanoğlu, bu rakamın 2010-da 2,4 milyar dolara, 2011 sonu itibariyle de 3 milyar dolar seviyelerini yeniden yakaladığını kaydetti.
     TAYSAD Başkanı Mehmet Dudaroğlu ise Türk tedarikçilerinin gelişen Ar-Ge yetkinliklerine değinerek, ülke genelindeki 118 Ar-Ge merkezinden 37 tanesinin TAYSAD üyesi olduğunun altını çizdi ve bu sayıyı 2013'de 75 adede çıkarmayı hedeflediklerini bildirdi.
     Yeni teşvik paketi ile sağlanan imkanlara da değinen Dudaroğlu, MAN'a Türkiye'deki yatırımlarını artırması çağrısında bulunarak, kamyon üretiminin Türkiye'de yeniden başlatılması talebini aktardı.


Bu haberi 255 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir