OİB'in kasım ayı ihracat raporu -OİB Yönetim Kurulu Başkanı Sabuncu: "Pariteden bir milyar…

  • Yazı boyutu
OİB'in kasım ayı ihracat raporu
  -OİB Yönetim Kurulu Başkanı Sabuncu:
  "Pariteden bir milyar…

OİB'in kasım ayı ihracat raporu -OİB Yönetim Kurulu Başkanı Sabuncu: "Pariteden bir milyar doların üzerinde kaybımız olmasaydı hedefi bulacaktık. Artık ihracat şampiyonluğu heyecanımızla 2013'e odaklanacağız"

Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Sabuncu, 2012'de hedeflerine çok yaklaştıklarını belirterek, "Pariteden bir milyar doların üzerinde kaybımız olmasaydı hedefi bulacaktık. Artık ihracat şampiyonluğu heyecanımızla 2013'e odaklanacağız" dedi.
     Sabuncu, kasım ayı ihracat raporuna yer verdiği yazılı açıklamasında, en çok ihracat yapılan ilk 10 ülkenin tamamında artış yaşandığını, AB ülkelerine yönelik yüzde 10 seviyesinde yükselişin bu bölgede toparlanma adına umut verdiğini belirtti.
     Otomotiv endüstrisinin en büyük pazarı olan AB bölgesinde, uzun süredir devam eden sıkıntıların ihracata olumsuz yansıdığına dikkat çeken Sabuncu, şunları kaydetti:
     "Kasım ayında nispeten iyileşmeler görülmesi 2013 adına bizleri heyecanlandırdı. 2012 için 20 milyar dolar hedef koymuştuk. Anlaşılıyor ki yıl sonunda bu hedefimizi tam yakalayamasak da çok yaklaşacağız. Pariteden yıl boyunca bir milyar doların üzerinde kayıp yaşadık. Bu kayıp olmasaydı hedefi tam bulacaktık. Burada döviz kurlarının önemine bir kez daha dikkat çekmek istiyorum. Aralık ayı sonunda endüstri olarak ihracatta 7. şampiyonluğumuzu kutlamaya hazırlanırken, artık 2012'yi unutup 2013'e odaklanacağız."
    
     -Birleşik Krallık'a 152 milyon dolarlık ihracat
    
     Sabuncu'nun açıkladığı OİB kasım ayı ihracat raporuna göre, otomotiv yan sanayisi geçen yılın kasım ayına göre yüzde 16 artışla 768 milyon dolar ihracat gerçekleştirdi. Bunu yüzde 8 yükseliş ve 563 milyon dolarla binek otomobiller grubu izledi.
     Eşya taşımaya mahsus motorlu taşıtlar yüzde 7 artışla 313 milyon dolarlık, otobüs-minibüs-midibüs ürün grubu da yüzde 3 yükselişle 94 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdi.
     Yılın 11 aylık döneminde ise geçen yılın aynı dönemine göre otomotiv yan sanayisi, yüzde 2 artışla 7 milyar 650 milyon dolarlık ihracat yaptı. Yine 11 aylık dönemde binek otomobiller, yüzde 8 gerileme ile 5 milyar 515 milyon dolar, eşya taşımaya mahsus motorlu araçlar yüzde 17 azalışla 3 milyar 32 milyon dolar, otobüs-minibüs-midibüs ürün grubu yüzde 3 daralmayla 939 milyon dolar, diğer başlığı altındaki ürün grubu da yüzde 20 artışla 303 milyon dolarlık dış satışa imza attı.
     Ülke bazlı ihracatta ise kasım ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre en fazla dış satış yapılan Almanya'ya yüzde 5 artışla 265 milyon dolar, İtalya'ya yüzde 10 yükselişle 204 milyon dolar, Fransa'ya yüzde 6 büyümeyle 190 milyon dolar ihracat yapıldı. Birleşik Krallık'a yapılan ihracattaki yüzde 56'lık artış ve 152 milyon dolarlık dış satış dikkat çekti.
     Ocak-kasım döneminde ülke bazlı ihracatta geçen yılın aynı dönemine göre Almanya'ya yüzde 1 gerilemeyle 2 milyar 739 milyon dolar, Fransa'ya yüzde 13 daralmayla 2 milyar 56 milyon dolar, İtalya'ya yüzde 24 azalışla 1 milyar 567 milyon dolarlık dış satış gerçekleşti.
    
    
    

Bu haberi 159 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir