OİB'in ekim ayı ihracat raporu -OİB Yönetim Kurulu Başkanı Sabuncu: -"10 aylık dönemde otomotiv…

  • Yazı boyutu
OİB'in ekim ayı ihracat raporu
  -OİB Yönetim Kurulu Başkanı Sabuncu: 
  -"10 aylık dönemde otomotiv…

OİB'in ekim ayı ihracat raporu -OİB Yönetim Kurulu Başkanı Sabuncu: -"10 aylık dönemde otomotiv endüstrisi yüzde 7 kayıpla 15 milyar 700 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdi" -"Yılın 10 aylık döneminde 1,1 milyar dolarlık parite kaynaklı kaybımız var. Bu da bizim istikrarlı döviz kuru söylemimizin ne kadar isabetli olduğunu gösteriyor"

Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Sabuncu, 10 aylık dönemde otomotiv endüstrisinin yüzde 7 kayıpla 15 milyar 700 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdiğini belirterek, "Yılın 10 aylık döneminde 1,1 milyar dolarlık parite kaynaklı kaybımız var. Bu da bizim istikrarlı döviz kuru söylemimizin ne kadar isabetli olduğunu gösteriyor" dedi.
     Sabuncu, ekim ayı ihracat raporuna yer verdiği yazılı açıklamasında, Türkiye'nin ihracatta hedefine emin adımlarla ilerlediğini, otomotiv endüstrisinin de yılın ilk yarısında beklentilerini yakaladığını, ancak sonraki dönemde gerilemelerin baş gösterdiğini belirtti.
     AB'de aşılamayan ekonomik kriz nedeniyle ekim ayında da yüzde 7 gerileme yaşayan otomotiv endüstrisinin, yılın 10 aylık döneminde ihracatta ayrıca parite kaynaklı 1,1 milyar dolar kayba uğradığını anlatan Sabuncu, "İhracatın lider sektörü otomotiv endüstrisi, ekim ayında yüzde 7 azalışla 1 milyar 635 milyon dolarlık dış satışa imza attı. Ekim ayında Türkiye genelinde yüzde 14 pay alan otomotiv endüstrisi, sektörel bazda da ihracatta ikinci sırayı aldı" ifadelerini kullandı.
     Sabuncu, bu dönemde en fazla ihracat yapılan 5 ülkenin dördünde düşüş yaşandığına dikkati çekerek, ihracatta gerilemenin en önemli nedeninin AB'deki kriz olduğunu, bu bölgede de geçtiğimiz ay yüzde 9 oranında bir gerilemenin olmasının gözlerden kaçmadığını kaydetti.
     Ekim ayındaki gerilemenin bir başka nedeninin de Kurban Bayramı tatilindeki iş günü kayıpları olduğunu vurgulayan Sabuncu, şöyle devam etti:
     "İhracatta gerilemeyi gerek AB kaynaklı, gerek iş günü kayıplarına bağlayabiliriz. Ancak bunların yanında döviz kurlarından kaynaklanan sıkıntılar da sektörümüzü yakından ilgilendiriyor. Ekim ayında 75 milyon dolar parite kaynaklı kaybımız olurken, yılın 10 aylık döneminde ise bu kaybımız 1,1 milyar doları buluyor. Yılın 10 aylık döneminde 1,1 milyar dolarlık parite kaynaklı kaybımız var. Bu da bizim istikrarlı döviz kuru söylemimizin ne kadar isabetli olduğunu gösteriyor."
    
     -10 ayda 15.7 milyar dolar ihracat-
    
     Sabuncu'nun açıkladığı OİB ekim ayı ihracat raporuna göre, ürün gruplarının tümünde gerileme yaşandı. Otomotiv yan sanayi, yüzde 1 azalışla 720 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirirken, bunu yüzde 11 daralma ve 539 milyon dolarla binek otomobiller ürün grubu izledi. Eşya taşımaya mahsus motorlu taşıtlar yüzde 15 gerilemeyle 273 milyon dolar, otobüs-minibüs-midibüs yüzde 4 daralma ile 82 milyon dolar, diğer başlığı altında ise yüzde 15 kayıpla 21 milyon dolarlık dış satış gerçekleşti.
     Yılın 10 aylık döneminde ise otomotiv endüstrisi yüzde 7 kayıpla 15 milyar 700 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdi. Bu dönemde yan sanayi yüzde 1 artışla 6 milyar 884 milyon dolarlık dış satışa imza attı. Yine 10 aylık dönemde binek otomobiller yüzde 10 gerileme ve 4 milyar 951 milyon dolar, eşya taşımaya mahsus motorlu taşıtlar yüzde 19 azalışla 2 milyar 219 milyon dolar, otobüs-minibüs-midibüs yüzde 4 gerilemeyle 845 milyon dolar, diğer başlığı altındaki ürün grubu da yüzde 25 yükselişle 280 milyon dolarlık dış satışa imza atıldı.
     Ülke bazlı ihracatta ise en fazla dış satış yapılan Almanya'ya yüzde 4 daralmayla 263 milyon dolar, Fransa'ya yüzde 12 azalışla 220 milyon dolar, İtalya'ya yüzde 12 gerilemeyle 157 milyon dolar ihracat yapıldı. En fazla ihracat yapılan ülkeler arasında 4 sırada yer alan İngiltere ise yüzde 4 artışla 119 milyon dolarlık ihracat dikkat çekiyor.
     Ocak-Ekim döneminde ise ülke bazlı ihracatta Almanya yüzde 2 gerilemeyle 2 milyar 473 milyon dolar, Fransa yüzde 15 daralmayla bir milyar 867 milyon dolar, İtalya yüzde 27 azalışla bir milyar 364 milyon dolarlık dış satış yapıldı. Aynı dönemde Rusya Federasyonu'na yüzde 2 artış ve 790 milyon dolar, Birleşik Devletlere ise yüzde 17 yükselişle 707 milyon dolarlık ihracat yapılması dikkat çekti.
    
    
    

Bu haberi 165 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir