OİB'in aralık ayı ihracat raporu -Otomotiv endüstrisi sorunlara rağmen sektörel bazda ihracatta…

  • Yazı boyutu
OİB'in aralık ayı ihracat raporu
  -Otomotiv endüstrisi sorunlara rağmen 
  sektörel bazda ihracatta…

OİB'in aralık ayı ihracat raporu -Otomotiv endüstrisi sorunlara rağmen sektörel bazda ihracatta 7. kez şampiyon oldu -OİB Yönetim Kurulu Başkanı Sabuncu: -"2013'te 20 milyar doların üzerinde ihracat ile 8. sektörel ihracat şampiyonluğuna ulaşmayı hedefliyoruz"

Otomotiv endüstrisinin AB'de yaşanan krizden, parite dezavantajına kadar yaşanan birtakım sorunlara rağmen tüm engelleri aşarak sektörel bazda ihracatta 7. kez şampiyonluk ipini göğüslediği bildirildi.
     Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Sabuncu, aralık ayı ihracat raporunu açıkladı. Aralık ayında binek otomobiller dışındaki ana ihraç kalemlerinde düşüş yaşandığına dikkati çeken Sabuncu, bu ayda en çok dış satış yapılan ülkelerden Almanya ve İtalya'ya yönelik gerilemelerin olumsuzluğa neden olduğunu belirtti.
     Sabuncu, yıllık bazda ise Türkiye'nin başlıca pazarı konumunda bulunan AB ülkelerine yönelik ihracatın yüzde 11 daraldığını, AB ülkelerinin otomotiv ihracatımızdaki payının da yüzde 72'den yüzde 68'e düştüğünü kaydederek, şu bilgileri verdi:
     "2012 yılında kur farkından dolayı yaklaşık 1,2 milyar dolarlık ihracat kaybı yaşandı. avro/dolar paritesi 2011 seviyelerinde seyretse, 2012 için konulan 20 milyar dolarlık ihracat rakamına rahatlıkla ulaşılmış olacaktı. Tüm bu olumsuzluklara rağmen otomotiv endüstrimiz sektörler bazında üst üste 7. ihracat şampiyonluğuna ulaşmıştır. 2013 yılında da 20 milyar dolar dış satış ile 8. sektörel ihracat şampiyonluğuna ulaşmayı hedefliyoruz."
     Sabuncu, ayrıca otomotiv endüstrisinin 2012 yılı Ocak-Kasım döneminde 699 milyon dolar dış ticaret fazlası vererek, yılı bir kez daha dış ticaret fazlası ile kapatmaya çok yaklaştığını belirtti.
    
     -Binek otomobillerde artış-
    
     OİB'in raporuna göre, geçtiğimiz ay binek otomobil ürün grubunda ihracatta artış yaşanırken, diğer ürün gruplarında gerileme meydana geldi. Buna göre otomotiv yan sanayinde aralık ayında yüzde 8 azalmayla 624 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirildi.
     Binek otomobil ürün grubunda yüzde 3 yükselişle 560 milyon, eşya taşımaya mahsus ticari araçlarda yüzde 2 gerilemeyle 331 milyon dolar ihracat yapıldı. Otobüs minibüs ve midibüs ürün grubunda yüzde 18 gerilemeyle 93 milyon, diğer başlığı altındaki ürünlerde ise yüzde 47 daralmayla 30 milyon dolarlık dış satış gerçekleşti. Otomotiv sektörü, aralık ayını yüzde 6 daralmayla 1 milyar 639 milyon dolarlık ihracat ile kapattı.
     2012 yılında ise yan sanayi yüzde 1 artışla 8 milyar 263 milyon dolar ihracata imza attı. Binek otomobillerde yüzde 7 azalış ve 6 milyar 75 milyon dolar, eşya taşımaya mahsus motorlu taşıtlarda yüzde 16 daralmayla 3 milyar 363 milyon dolar, otobüs minibüs ve midibüs ürün grubunda ise yüzde 5 gerilemeyle bir milyar 31 milyon dolarlık dış satış gerçekleştirildi. Diğer başlığı altındaki ürünlerde de yüzde 7 yükselişle 331 milyon dolarlık ihracat yapıldı.
     Türkiye'nin son yıllarda sektörel bazda değişmez ihracat şampiyonu otomotiv endüstrisi, 2012'de yüzde 5 gerilemeye rağmen 19 milyar 63 milyon dolarlık dış satışla 7. ihracat şampiyonluğuna ulaştı.
    
     -Aralık ayı lideri Fransa-
    
     Ülke bazlı ihracat incelendiğinde ise bu yıl ilk kez Fransa yüzde 30 artış ile liderliği aldı. Fransa'ya geçtiğimiz ay 267 milyon dolarlık dış satış gerçekleşirken, bunu Almanya yüzde 28 gerileme ve 188 milyon, İtalya yüzde 16 azalışla 148 milyon, yüzde 11 artış ve 124 milyon dolar ile İngiltere izledi.
     Yıllık bazda ise Almanya'ya ihracat yüzde 3 daralmaya rağmen 2 milyar 923 milyon dolara ulaştı ve Almanya ülke bazlı otomotiv ihracatımızda ilk sıradaki yerini korudu. Bunu yüzde 10 gerileme ve 2 milyar 322 milyon dolarla Fransa, yüzde 23 azalış ve bir milyar 714 milyon dolarla İtalya takip etti.
     2012 yılında ihracatta dikkat çeken pazarlar olarak ise yüzde 77 artış ve 222 milyon dolarla Arjantin, yüzde 63 artış ve 276 milyon dolarla Irak ve yüzde 17 yükseliş ve 853 milyon dolarla Amerika öne çıktı.
    
    
    

Bu haberi 221 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir