OİB'den haziran ayı ihracat raporu -OİB Yönetim Kurulu Başkanı Sabuncu: -"2012 yılı için…

  • Yazı boyutu
OİB'den haziran ayı ihracat raporu
  -OİB Yönetim Kurulu Başkanı Sabuncu: 
  -"2012 yılı için…

OİB'den haziran ayı ihracat raporu -OİB Yönetim Kurulu Başkanı Sabuncu: -"2012 yılı için konulan 20 milyar dolarlık ihracat hedefimizi ilk altı ay için yüzde 100 tutturduk" -"Avrupa'da yaşanan sıkıntılara, avronun dolar karşısında gerilemesine rağmen yılın ilk 6 ayında 10 milyar 44 milyon doları aşan ihracatla iyi bir performans sergiledik"

Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Sabuncu, "2012 yılı için konulan 20 milyar dolarlık ihracat hedefimizi ilk altı ay için yüzde 100 tutturduk" dedi.
     OİB, haziran ayı ihracat raporunu açıkladı. Rapora göre, Türkiye genelinde haziran ayında yüzde 3,59 artışla 11,8 milyar dolara ulaşan dış satışlar içerisinde yüzde 14 pay alan otomotiv endüstrisi yine ihracatın lokomotif sektörü oldu.
     Otomotiv endüstrisi haziran ayında ihracatta yüzde 9 gerileyerek 1 milyar 610 milyon dolarlık dış satışa ulaştı. Yılın 6 aylık döneminin de değerlendirildiği raporda, geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 2 daralma yaşanmasına rağmen, ihracat 10 milyar doları aşarak, sektörün hedefini yakaladı.
    
     -Binek otomobiller gerilemedi-
    
     Rapora göre, haziran ayında binek otomobiller hariç diğer ürün gruplarında gerileme yaşandı. Otomotiv yan sanayi haziran ayında yüzde 6 gerilemeyle 677 milyon dolarlık dış satış gerçekleştirdi. Bunu yüzde 1 artış ve 543 milyon dolarlık ihracatla binek otomobiller, yüzde 27 azalış ve 285 milyon dolarlık ihracatla eşya taşımaya mahsus motorlu taşıtlar izledi. Ayrıca otobüs minibüs ve midibüs ürün grubu yüzde 25 gerileme ve 75 milyon dolarlık dış satışa ulaşırken, diğer başlığı altındaki ürünler de yüzde 28 artarak 30 milyon dolarlık ihracat rakamına ulaştı.
     Ürün gruplarında yılın ilk 6 ayı incelendiğinde ise otomotiv yan sanayi geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 5 artarak 4 milyar 274 milyon dolarlık ihracatı yakaladı. Binek otomobil ürün grubu ise aynı dönemde yüzde 3 gerileyerek 3 milyar 267 milyon dolarda kalırken, bunu yüzde 16 gerileme ve bir milyar 803 milyon dolarla eşya taşımaya mahsus motorlu taşıtlar yüzde 5 artış ve 527 milyon dolarla otobüs-minibüs-midibüs takip etti. Diğer başlığı altındaki ürün grubu ise yüzde 43 yükselerek 473 milyon dolar dış satış gerçekleştirdi.
    
     -Fransa, Almanya'yı yakaladı"
    
     Ülke bazında ise haziran ayında Almanya'ya ihracatın yüzde 12 azalarak 235 milyon dolara gerilediği, Fransa'ya ihracatın ise yüzde 9 artarak 225 milyon dolara ulaşması dikkat çekti. İtalya'ya yüzde 29 gerilemeyle 147 milyon dolar, Birleşik Devletlere de yüzde 82 artışla 96 milyon dolar ihracat gerçekleşti.
     Yılın 6 aylık döneminde de Almanya'ya yüzde 3 artış ve 1 milyar 531 milyon dolar, Fransa'ya yüzde 10 azalışla 1 milyar 163 milyon, İtalya'ya yüzde 25 gerilemeyle 918 milyon, Birleşik Krallık'a yüzde 8 azalışla 681 milyon dolarlık ihracat yapıldı.
     Siyasi istikrarsızlığın sona erdiği Tunus, Libya, Mısır gibi ülkelere de yılın ilk 6 aylık döneminde ihracat oranları hızla artarken, Suriye'deki belirsizlikler bu ülkeye dış satışları minimum seviyeye indirdi. Buna göre yılın ilk yarısında Mısır'a yüzde 44 artışla 66 milyon, Libya'ya yüzde 140 artışla 26 milyon, Yemen'e yüzde 231 artışla 7 milyon, Tunus'a yüzde 63 artışla 64 milyon ve Fas'a yüzde 55 artışla 87 milyon dolar ihracat gerçekleştirildi. Aynı dönemde Suriye'ye ise yüzde 86 gerilemeyle 4 milyon dolarlık dış satış gerçekleşti.
    
     -"Hedefimizi 6 ay için yüzde 100 tutturduk"
    
     OİB Başkanı Sabuncu, haziran ayı ihracat raporunu değerlendirdiği açıklamasında, ihracatta az da olsa gerileme yaşanmasına rağmen otomotiv endüstrisinin hedefleri doğrultusunda yollarına devam edeceklerini belirtti. Sabuncu, şunları kaydetti:
     "2012 yılı için konulan 20 milyar dolarlık ihracat hedefimizi ilk altı ay için yüzde 100 tutturduk. Avrupa'da yaşanan sıkıntılara, avronun dolar karşısında gerilemesine rağmen yılın ilk 6 ayında 10 milyar 44 milyon doları aşan ihracatla iyi bir performans sergiledik."
     Döviz kurlarında her zaman istikrar istediklerini vurgulayan Sabuncu, şöyle devam etti:
     "Avronun dolar karşısında değer kaybetmesi, haziran ayında yaklaşık 180 milyon, ilk 6 ayda da yaklaşık 650 milyon dolarlık kaybın oluşmasına neden oldu. Otomotiv endüstrisi ihracatı ilk altı ayda yüzde 2 gerilemesine rağmen, pariteden kaynaklanan kaybımız ise yüzde 7'yi buldu. Eğer parite geçen yılki seviyelerinde seyretse ve kayıp yaşanmasa otomotiv ihracatında yüzde 5 artış yakalayacaktık."
    
    
    

Bu haberi 157 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir