OİB Başkanı Orhan Sabuncu: -"Ana pazarımız AB'de toparlanma sinyalleriyle gaza daha sağlam…

  • Yazı boyutu
OİB Başkanı Orhan Sabuncu:
  -"Ana pazarımız AB'de toparlanma sinyalleriyle 
  gaza daha sağlam…

OİB Başkanı Orhan Sabuncu: -"Ana pazarımız AB'de toparlanma sinyalleriyle gaza daha sağlam basacağız"

Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) Başkanı Orhan Sabuncu, ana pazar konumundaki AB'de de toparlanma sinyalleriyle gaza daha sağlam basacaklarını belirtti.
     Yapılan açıklamaya göre, Şubat ayında önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 6 artışla 11 milyar 692 milyon dolarlık ihracata imza atan Türkiye'de otomotiv endüstrisi ülke genelindeki ihracat artış hızını aşarak yüzde 9 büyüme yakaladı. Sektör geçen yılın aynı dönemine göre 1 milyar 787 milyon dolarlık dış satış gerçekleştirdi.
     Otomotiv ihracatında ürün grupları incelendiğinde, otomotiv yan sanayi yüzde 7 artış ve 756,1 milyon dolarla ilk sırayı aldı. Bunu yüzde 10 artış ve 592,4 milyon dolarlık dış satışla binek otomobiller, yüzde 18 yükseliş ve 338 milyon dolarlık ihracatla eşya taşımaya mahsus motorlu taşıtlar izledi. Otobüs, minibüs ve midibüs ürün grubu ise yüzde 12 gerilemeyle 75,4 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdi. Diğer başlığı altındaki ürünler de yüzde 33 artışla 26 milyon dolarlık dış satış rakamına ulaştı.
     Yılın ilk iki ayı ele alındığında, otomotiv yan sanayi yüzde 7 yükselişle 1 milyar 468 milyon, binek otomobiller yüzde 2 gerilemeyle 1 milyar 16 milyon, eşya taşımaya mahsus motorlu taşıtlar yüzde 4 artış ve 626 milyon, otobüs minibüs ve midibüs yüzde 11 gerilemeyle 126 milyon ve diğer başlığı altındaki ürün grubu da yüzde 30 azalışla 43 milyon dolarlık ihracat kaydetti.
     Şubat ayında ilk 4 ülkeye ihracatta önemli artışlar oldu. Fransa ve İtalya'daki ihracatta yaşanan düşüş, yerini yükselişe bıraktı. Geçen ay, Almanya'ya yüzde 11 yükselişle 255 milyon, Fransa'ya yüzde 6 artışla 211 milyon, Birleşik Krallık'a yüzde 62 büyüme ile 173 milyon, İtalya'ya da yüzde 19 gelişme ile 165 milyon dolarlık ihracat yapıldı.
    
     -"AB ülkelerine ihracat yüzde 11 arttı"-
    
     OİB Başkanı Orhan Sabuncu da, konuyla ilgili değerlendirmesinde, özellikle binek otomobil grubundaki artışın kendilerini umutlandırdığını dile getirerek, bunun gelecek adına olumlu sinyaller verdiğini vurguladı.
     Sabuncu, şunları kaydetti:
     "Şubat ayı verilerimiz Türkiye'nin yüzünü güldürdü. Özellikle bu dönemde AB ülkelerine yönelik yüzde 11 ihracat artışı, doğrudan toplam otomotiv ihracatımıza da olumlu yansıdı. Özellikle son dönemde sürekli gerileme görülen Fransa ve İtalya pazarlarına yönelik yaşanan artışlar gözümüzü önümüzdeki aylara çevirdi. Bu veriler AB pazarında kısmi de olsa bir toparlanmaya işaret ediyor. Ana pazarımız AB'de de toparlanma sinyalleriyle gaza daha sağlam basacağız."
     Alternatif pazarlardan Amerika ve Afrika ülkelerine yönelik artışların da devam ettiğinin altını çizen Sabuncu, 2008 yılından bu yana Şubat ayının en iyi ihracat rakamına ulaşıldığına da dikkati çekti.
    
    
    

Bu haberi 158 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir