OECD Küresel Görünüm Raporu -"Türkiye bu yıl yüzde 2,9, gelecek yıl yüzde 4,1 oranında…

  • Yazı boyutu
OECD Küresel Görünüm Raporu
  -"Türkiye bu yıl yüzde 2,9, gelecek yıl yüzde 4,1 oranında…

OECD Küresel Görünüm Raporu -"Türkiye bu yıl yüzde 2,9, gelecek yıl yüzde 4,1 oranında büyüyecek" -"Cari açık azalan iç talebe paralel bir biçimde azalmaya devam etti. Parasal politika deflasyona odaklanmaya devam etmeli" -"İstihdam dirençli, fakat rekabet zayıfladı. Güçlü finansal kurumlara konjonktürel politikalar yardımcı olabilir" -"Türkiye'de cari açık ve finansman riski halen yüksek"

Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) Türkiye ekonomisinin bu yılın sonunda yüzde 2,9, gelecek yılı ise yüzde 4,1 oranında büyüyeceğini tahmininde bulundu.
     OECD "Küresel Görünüm Raporu"nda, Türkiye ekonomisinin bu yıl sonu itibariyle yüzde 2,9 oranında, gelecek yıl ise hızının artırarak yüzde 4,1 oranında büyüyeceği öngörüsünde bulundu. Raporda, Türkiye ekonomisinin 2014 yılında ise yüzde 5,2 oranında büyüme kaydedeceği belirtildi.
     Raporda Türkiye ekonomisine ilişkin olarak, "Cari açık azalan iç talebe paralel bir biçimde azalmaya devam etti. Parasal politika deflasyona odaklanmaya devam etmeli" ifadelerine yer verildi. Türkiye'nin istihdam alanında olumlu görünüm sergilediğinin belirtildiği raporda, cari açık ve finansman riskinin halen yüksek olduğu ifade edildi. Raporda, "İstihdam dirençli, fakat rekabet zayıfladı. Güçlü finansal kurumlara konjonktürel politikalar yardımcı olabilir" ifadeleri kullanıldı.
     Raporda, Türkiye'nin bu yılın sonunda enflasyon oranının yüzde 9,1 olarak gerçekleşmesi beklentisine yer verilirken, 2013 yılında ise enflasyonun yüzde 6,9'a gerileyeceği öngörüldü. OECD, enflasyonun 2014 yılında ise yüzde 6,1'e gerileyeceği tahmininde bulunuldu. Enflasyon tahminine ilişkin olarak raporda, "Türkiye'de enflasyonun yavaşlamasının 2013'de daha hafif seyretmesini, ancak 2014'te yavaşlamada artış bekliyoruz" ifadesi kullanıldı.
     OECD raporunda, Türkiye'nin cari açığının 2012'de GSYH'nın yüzde 7,2'si oranında, 2013 yılında yüzde 7,3'ü oranında, 2014 yılında ise yüzde 7,5'i oranında gerçekleşeceği öngörüsünde bulundu. Raporda, "Türkiye'de cari açık ve finansman riski halen yüksek" ifadesi kullanıldı.
    
    
    

Bu haberi 166 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir