Ödemeler dengesi verileri -Prof. Dr. Sadi Uzunoğlu: -" Avrupa ve ABD'de yaşanan krizin hala çok…

  • Yazı boyutu
Ödemeler dengesi verileri
  -Prof. Dr. Sadi Uzunoğlu:
  -" Avrupa ve ABD'de yaşanan krizin hala çok…

Ödemeler dengesi verileri -Prof. Dr. Sadi Uzunoğlu: -" Avrupa ve ABD'de yaşanan krizin hala çok yaygın bir şekilde devam etmesi nedeniyle Türk yatırımcısı, yurt dışındaki portföyünün 592 milyon dolarlık kısmını boşalttı" -"Yabancı yatırımcı ise Türkiye'ye yatırımlarını sürdürüyor"

Trakya Üniversitesi İktisat Bölümü Başkanı Prof. Dr. Sadi Uzunoğlu, Avrupa ve ABD'de yaşanan krizin devam etmesiyle, Türk yatırımcısının yurt dışındaki portföyünün 592 milyon dolarlık kısmını boşalttığını belirtti.
     Uzunoğlu, mayıs ayı ödemeler dengesi verilerini, AA muhabirine yorumladı.
     2012 Mayıs döneminde cari işlemler hesabının 5,8 milyar dolar açık verdiğini ancak 8,6 milyar dolarlık sermaye girişi sağlanmasıyla açığın finans hareketleri ile fonlandığına dikkati çeken Uzunoğlu, net hata noksanda 1,3 milyar dolar çıkışın ve rezerv varlıklarda 1,4 milyar dolarlık artış olduğunu belirtti.
     2012 Ocak-Mayıs ayında ise cari işlemler hesabının 27 milyar dolar açık verdiğini, buna karşın 28,8 milyar dolarlık sermaye girişi sağlanmasıyla açığın fonlandığını ifade eden Uzunoğlu, ilk beş ayda 1,3 milyar dolarlık kaynağı belirsiz giriş olduğunu ve resmi rezervlerde 3,06 milyar dolar tutarında artış yaşandığını söyledi.
     Uzunoğlu, Türkiye'ye mayıs döneminde 1,4 milyar dolarlık doğrudan sermaye yatırımı gerçekleştiğini, aynı dönemde Türkiye'nin 92 milyon dolarlık yurt dışına doğrudan sermaye yatırımı yaptığını söyleyerek, şu değerlendirmelerde bulundu:
     "2012 Ocak-Mayıs döneminde Türkiye'ye 6,4 milyar dolar doğrudan yatırım yapılırken, yurt dışına ise 2,6 milyar dolar tutarında doğrudan sermaye yatırımı gerçekleşti. Yılın ilk beş aylık toplamında Türkiye yurt dışına portföy yatırımı yapmadı. Aksine 592 milyon dolar tutarında yurt dışına yapılan portföy yatırımı boşaltılarak yurt içine getirildi. Aynı dönemde Türkiye'ye 340 milyon doları hisse senedine ve 5,8 milyar doları tahvil-bonoya olmak üzere 6,2 milyar dolar tutarında portföy yatırımı geldi. Yerli yatırımcı, yurt dışı portföy yatırımlarını azaltıyor. Avrupa ve ABD'de yaşanan krizin hala çok yaygın bir şekilde devam etmesi nedeniyle Türk yatırımcısı, yurt dışındaki portföylerinin 592 milyon dolarlık kısmını boşalttı. Yabancı yatırımcı ise Türkiye'ye yatırımlarını sürdürüyor.
     Portföy yatırımlarının güzel gelmesine rağmen Türkiye daha çok yeniden borçlanma yoluyla cari açığın finansmanını sağladı. Yabancı yatırımcı Türkiye'ye güvendi, portföy yatırımı yaptı. Türkiye'ye güven devam etti ve Türkiye'ye doğrudan yabancı sermaye yatırımı hız kazandı."
    
    
    

Bu haberi 211 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir