Ödemeler dengesi verileri -KSO Yönetim Kurulu Başkanı Zeytinoğlu: -"İhracat rakamlarının…

  • Yazı boyutu
Ödemeler dengesi verileri
  -KSO Yönetim Kurulu Başkanı Zeytinoğlu:
  -"İhracat rakamlarının…

Ödemeler dengesi verileri -KSO Yönetim Kurulu Başkanı Zeytinoğlu: -"İhracat rakamlarının artmasıyla cari açığı azaltmış olduk. Bu durumu sanayiciler olarak olumlu karşılıyoruz "

Kocaeli Sanayi Odası (KSO) Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, "İhracat rakamlarının artmasıyla cari açığı azaltmış olduk. Bu durumu sanayiciler olarak olumlu karşılıyoruz" dedi.
     Zeytinoğlu, Merkez Bankası tarafından açıklanan ödemeler dengesi verilerine ilişkin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 2011'de 77 milyar dolar olan cari açığın geçen yıl 48,8 milyar dolara gerilediğini hatırlatarak, söz konusu rakamı tahmin ettiklerini kaydetti.
     Alınan ekonomik tedbir ve çabaların cari açığın azalmasında etkili olduğunu vurgulayan Zeytinoğlu, bundan sonra cari açıkta önemli bir düşüşün olabileceğini gözlemleyemediklerini söyledi.
     Zeytinoğlu, ithalat rakamlarının sabit kaldığına dikkati çekerek, "İhracat rakamlarının artmasıyla cari açığı azaltmış olduk. Bu durumu sanayiciler olarak olumlu karşılıyoruz. Ancak önümüzdeki günlerde bu düşüşün devam etmeyeceğini görüyoruz. Bizim çözüm önerimiz hep söylediğimiz, imalatın ve ihracatın desteklenmesi lazım. İmalatı desteklerken dolaylı vergilerin azaltılmasının çok önemli olduğunu düşünüyoruz. Bu aynı zamanda ihracatı da destekliyor" diye konuştu.
    
     -Finansal yatırım araçlarının getiri oranları-
    
     Türkiye İstatistik Kurumunun (TÜİK), bu yılın Ocak ayına ilişkin "finansal yatırım araçlarının reel getiri oranları"na da değinen Zeytinoğlu, İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nın (İMKB) getirisinin sıcak para olması nedeniyle yüksek olduğunu bildirerek, Türkiye'ye gelen sıcak paranın yarısından fazlasının borsada değerlendirildiğini kaydetti.
     Zeytinoğlu, borsada değer artışına neden olan sıcak paranın dezavantajının, artan döviz arzı ile liranın değerlenmesi olduğuna dikkati çekerek, söz konusu durum nedeniyle ihracatta zorlanıldığını söyledi.
    
    
    

Bu haberi 171 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir