Ödemeler Dengesi verileri

  • Yazı boyutu
Ödemeler Dengesi verileri

OYAK Yatırım Ekonomisti Gülay Elif Girgin: "2012 yılı için cari açık tahminimiz 65 milyar dolar seviyesidir"

OYAK Yatırım Ekonomisti Gülay Elif Girgin, 2012 yılı için cari açık tahminlerinin 65 milyar dolar seviyesinde olduğunu belirtti.
     İlk yarı rakamlarının ayrıntılara bakıldığında, cari açıktaki iyileşmenin ihracattaki yıllık yüzde 15 seviyesindeki artıştan kaynaklandığını gördüklerini belirten Girgin, şunları ifade etti:
     "Haziran ayında cari açık geçen yıla göre yüzde 45 düşüşle 4,2 milyar dolar seviyesinde (piyasa beklentileri paralelinde) gerçekleşti. Haziran ayıyla birlikte ilk yarıda cari açık 31 milyar dolar ile geçen senenin aynı dönemine göre yüzde 30 düşüş göstermiştir. İlk yarı rakamlarının ayrıntılara bakıldığında, cari açıktaki iyileşmenin ihracattaki yıllık yüzde 15 seviyesindeki artıştan kaynaklandığını görüyoruz. İhracattaki bu güçlü performansta AB dışında yeni pazarlara yönelinmiş olunmasının etkisinin yanı sıra en önemli katkı haziran ayı itibariyle 6,8 milyar dolara ulaşan altın ihracından gelmiş görünmektedir.
     İthalat tarafında ise ekonomideki yavaşlamayla birlikte ilk yarıda yüzde 2'lık bir daralma görüldüğünü belirterek, finansman tarafında, ilk yarıda en önemli kalemin yaklaşık 13 milyar ile banka borçlanmaları olarak öne çıkmakta olduğunu ifade etti.
     Girgin, şöyle devam etti:
     "Küresel likidite bolluğu banka borçlanmalarını takiben portföy girişlerinin de ikinci en önemli katkı sağlayıcı olmasına sebep olmuştur. Yurt içinde doğrudan yatırım da 2012'nin ilk yarısında 8,2 milyar dolar katkı sağlamıştır. İlk yarı gerçekleşmeleri ışığında, 2012 yılında cari açığın gelişminin büyük ölçüde petrol fiyatlarındaki baskıya, iç talepteki gelişmelere ve de özellikle altın ihracatı kaynaklı ihracat performansına bağlı olduğunu düşünüyoruz."
    
    
    


Bu haberi 162 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir