Ödemeler Dengesi verileri -Garanti Yatırım Ekonomisti Gizem Öztok Altınsaç: "Cari açık haziran…

  • Yazı boyutu
Ödemeler Dengesi verileri
  -Garanti Yatırım Ekonomisti Gizem Öztok Altınsaç:
  "Cari açık haziran…

Ödemeler Dengesi verileri -Garanti Yatırım Ekonomisti Gizem Öztok Altınsaç: "Cari açık haziran ayında 4,3 milyar dolar ile 4,2 milyar dolar olan beklentiler dahilinde gerçekleşti"

Garanti Yatırım Ekonomisti Gizem Öztok Altınsaç, cari açığın haziran ayında 4,3 milyar dolar ile 4,2 milyar dolar olan beklentiler dahilinde gerçekleştiğini belirterek, 2012 sonu için 55 milyar dolar olan beklentileri koruduğunu belirtti.
     Cari açığın yüzde 80'inin enerji kaynaklı olduğunu belirten Altınsaç, şunları ifade etti:
     "12 aylık rakamlarda enerji dışı cari açık yılbaşında 28,5 milyar dolarken, haziran itibariyle 12 milyar dolara düşüyor, ekonomideki yavaşlamanın belirgin şekilde yansıdığını görüyoruz. Enerji ithalatımız ise artıyor. Yılbaşında 47-48 milyar dolar olan rakam, 51,5 milyar dolara çıkmış durumda."
     Finansman tarafına bakıldığında kısa vadeli sermaye girişinin payının yeniden yüzde 75'lere yükseldiğini gördüklerini belirten Altınsaç, rasyonun yükselmesindeki en önemli etkenin haziran ayında bonoya olan yüklü girişler olduğunu, bu sebepten kısa vadeli sermayenin payının artıyor olmasını şu aşamada çok da olumsuz bulmadıklarını ifade etti.
     Altınsaç şöyle devam etti:
     "12 aylık net sermaye girişi ise düşmeye devam ediyor. Türkiye sermayeye dayalı büyüyen bir ekonomi ve yabancı sermaye girişindeki düşüşün devamı ekonomideki yavaşlama ile tutarlı gözüküyor. 2012'nin ilk yarısında portföy yatırımları 105 milyar dolar (1,2 milyar dolar hisse, 9,2 milyar dolar bono), özellikle haziran ayında bonoya yaklaşık 3,3 milyar dolar gibi yılın en yüksek girişi gözüküyor. Rezervler 6,3 milyar dolar artış gösterdi. Uluslararası Ödemeler Sistemi (BIS) verilerinden sonra bu kalemde beklediğimiz normalleşmeyi gördüğümüzün altını çizelim."
    
    
    

Bu haberi 140 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir