Ödemeler dengesi verileri -Finansbank Ekonomisti Başak Karaaslan: -"Dış dengedeki düzeltmenin…

  • Yazı boyutu
Ödemeler dengesi verileri
  -Finansbank Ekonomisti Başak Karaaslan:
  -"Dış dengedeki düzeltmenin…

Ödemeler dengesi verileri -Finansbank Ekonomisti Başak Karaaslan: -"Dış dengedeki düzeltmenin devam ettiğini ve dış dengede daralmanın sürdüğünü söyleyebiliriz" -"Yıl sonu cari açık beklentimiz 62,9 milyar dolar seviyesi"

Finansbank Ekonomisti Başak Karaaslan, mayıs ayı cari açık rakamlarına ilişkin, dış dengelenmenin ve dış dengede daralmanın sürdüğünü belirtti.
     Karaaslan, mayıs ayı ödemeler dengesi verilerini AA muhabirine değerlendirirken, cari açığın mayıs ayında 5,8 milyar dolar olarak gerçekleştiğini, piyasa beklentilerinin ise biraz daha yüksek olduğunu söyledi.
     Ödemeler dengesi detaylarına bakıldığında doğrudan yabancı sermaye yatırımların 1,3 milyar dolar olduğunu, bunun dışında bankaların yurt dışından borçlanabildiğine dikkati çeken Karaaslan, şöyle konuştu:
     "Net hata noksanda bir çıkış var ama toplama baktığımızda resmi rezervlerde bir artış var. Genel tabloya baktığımızda yıllık birikimli cari açığın daraldığını söyleyebilir. Nisan ayında 69 milyar dolarken bu ay 67 milyar dolara geriledi. Bizim yıl sonu cari açık beklentimiz 62,9 milyar dolar seviyesi. Petrol fiyatlarında ilave bir düşüş tahminimizi aşağı yönlü çekmemizi sağlayabilir ama şu an için bir değişim yok. Dış dengedeki düzeltmenin devam ettiğini ve dış dengede daralmanın sürdüğünü söyleyebiliriz."
    
    
    

Bu haberi 142 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir