Ödemeler dengesi verileri -BETAM Araştırma Uzmanı Dr. Zümrüt İmamoğlu: -"Cari açığın azalmasında…

  • Yazı boyutu
Ödemeler dengesi verileri
  -BETAM Araştırma Uzmanı Dr. Zümrüt İmamoğlu:
  -"Cari açığın azalmasında…

Ödemeler dengesi verileri -BETAM Araştırma Uzmanı Dr. Zümrüt İmamoğlu: -"Cari açığın azalmasında en önemli faktör iç talepteki yavaşlamaya paralel olarak ithalat talebindeki gerilemedir" -

Bahçeşehir Üniversitesi Ekonomik ve Toplumsal Araştırmalar Merkezi (BETAM), Araştırma Uzmanı Dr. Zümrüt İmamoğlu cari açığın azalmasında en önemli faktörün iç talepteki yavaşlamaya paralel olarak ithalat talebindeki gerilemenin olduğunu söyledi.
     İmamoğlu, mayıs ayı ödemeler dengesi verilerini AA muhabirine değerlendirdi.
     Geçtiğimiz yıl iç talepte hızlı büyümenin yarattığı ithalat talebi nedeniyle tehlikeli boyutlara ulaşan cari açığın, ekim ayından bu yana her ay azaldığını anımsatarak, şu görüşleri paylaştı:
     "Ekimde 78,3 milyar olan cari açık, nisan ayında 69 milyar dolara kadar gerilemişti. Mayıs ayında cari açık 5,8 milyar dolar oldu. Böylece geçtiğimiz seneye göre cari açık yaklaşık 2 milyar dolar daha azalarak 67 milyar dolara geriledi. BETAM cari açığın önümüzdeki ekim ayına kadar gerilemeye devam ederek 60 milyar dolar civarında kalacağını tahmin ediyor. Cari açığın finansmanında ise sorun gözükmüyor. Mayıs ayında Türkiye'ye 8 milyar doların üzerinde sermaye girişi gerçekleşti. Türkiye'ye 1,3 milyar dolarlık doğrudan yatırım yapıldı. Sıcak para olarak nitelendirilen portfolyo yatırımları 376 milyon dolar gibi düşük bir düzeyde kaldı. Sermaye girişleri ise en çok kredilerine yansıdı. Türkiye'nin yurt dışından sağladığı net kredi mayısta 2,4 milyar dolar oldu, bunu ticari kredi ve mevduatlardaki artış izledi. Merkez bankası rezervleri ise yaklaşık 1 milyar dolar arttı."
     Cari açığın azalmasında en önemli faktörün iç talepteki yavaşlamaya paralel olarak ithalat talebindeki gerileme olduğunun altını çizen İmamoğlu, "Bunun yanında Türkiye'nin Avrupa'daki krize rağmen ihracatını arttırmaya devam ediyor oluşu da cari açık üzerinde olumlu etki yapmaktadır" dedi.
     2011 yılında yüzde 8,5 oranındaki yüksek büyümenin etkisiyle cari açığın GSYH'a oran olarak yüzde 10'a ulaştığını belirten İmamoğlu, "2012'nin ilk çeyreğinde büyüme hızının 3,5'e düşmesiyle cari açık oranı da yüzde 10'dan yüzde 9,3'e geriledi. BETAM ikinci çeyrekte cari açığın GSYH'ın yüzde 8,5'ine düşeceğini tahmin ediyor. Yıl sonunda ise bu oran yüzde 8'in altında kalabilir. Bu da Türkiye'nin kriz sonrası taşıdığı tek finansal risk faktörü olan cari açığın daha sürdürülebilir seviyelere yaklaştıracaktır" değerlendirmesini yaptı
    
    
    

Bu haberi 177 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir