Ödemeler dengesi verileri -ASKON Genel Başkanı Mustafa Koca: "Gaz-fren tartışmalarında ekonomi…

  • Yazı boyutu
Ödemeler dengesi verileri
  -ASKON Genel Başkanı Mustafa Koca:
  "Gaz-fren tartışmalarında ekonomi…

Ödemeler dengesi verileri -ASKON Genel Başkanı Mustafa Koca: "Gaz-fren tartışmalarında ekonomi yönetimi arasında var olduğuna şahit olduğumuz gerilim, ekonomi politikaya yansımış ve frene basma tercihinin ağır bastığı anlaşılmıştır" -"Cari açığa henüz yapısal çözüm getiremedik"

Anadolu Aslanları İşadamları Derneği (ASKON) Genel Başkanı Mustafa Koca, "Gaz-fren tartışmalarında ekonomi yönetimi arasında var olduğuna şahit olduğumuz gerilim, ekonomi politikaya yansımış ve frene basma tercihinin ağır bastığı anlaşılmıştır" dedi.
     Merkez Bankası tarafından açıklanan ödemeler dengesi verilerine ilişkin değerlendirmede bulunan Koca, cari açığın uzun zamandır Türkiye'nin en kritik ekonomik sorunlardaki listenin başını işgal ettiğini ve açıklanan rakamın, bu konudaki tehlikenin azaldığını ifade ettiğini belirtti.
     Karşılığı olmayan döviz ödemelerinin her zaman risk anlamına geldiğini belirten Koca, 49 milyar dolarlık yıllık cari açığın da hafife alınmaması gerektiğine dikkati çekti.
     Bu düşüşün gerçek bir düşüş mü yoksa tamamen konjonktürel bir düşüş mü olduğu iyi irdelenmesi gerektiğini vurgulayan Koca, "Gaz-fren tartışmalarında ekonomi yönetimi arasında var olduğuna şahit olduğumuz gerilim, ekonomi politikaya yansımış ve frene basma tercihinin ağır bastığı anlaşılmıştır" dedi.
     Koca, "Bu politikaların bir yansıması olarak, enflasyon daha fazla kontrolde kalmış, dış açık daha iyi olmuş ama, büyüme kötü bir noktaya gelmiştir. Bunun sonucunda da doğal olarak cari açık azalmıştır" değerlendirmesinde bulundu.
    
     -"Cari açığa henüz yapısal çözüm getiremedik"-
    
     Bu durumun aslında uzun zamandır bu şekilde devam ettiğini dile getiren Koca, ekonomi ısındığında, büyüme arttığında cari açığın da arttığını, ama büyüme tutulduğunda cari açığın düştüğünü onun yerine bütçe açığının artmaya başladığını kaydetti.
     Dolayısıyla bu sorunun kökten çözülemediğini ve yapısal olarak çözüm istikametinde mesafe alındığının görülmediğini vurgulayan Koca, şunları aktardı:
     "Rahatça yarın yine aynı sorun karşımızda olacak diyebiliriz. Tabii bu rahatsız edici bir durum ama, sonuç böyle. Şimdi arzu ettiğimiz gelişme şudur: Biz ekonomi yönetimi olarak konuya kökten bir çözüm üzerine yoğunlaşalım. Cari açığın müzmin sebeplerini ortadan kaldıracak tedbirler üzerine yatırımları yönlendirelim. Enerji açığını, ara mal ithalatını daha detay çalışmalarla yönetmeye çalışalım.
     Sonuç itibariyle kalıcı bir şekilde cari açık sorununa büyüme yolunda çözüm bulalım. Çünkü büyüme gibi bir mecburiyetimiz var. Bundan taviz verirsek daha büyük sorunları konuşmak zorunda kalacağız. Nitekim geçen yılın 2,5 seviyelerine çıkamayan büyüme oranı bizi ciddi şekilde zorlayacaktır. Belki de yarıştan düşürecektir."
    
    
    

Bu haberi 129 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir