Ödemeler dengesi verileri -Anadolu Yatırım Araştırma Müdürü Gülizar Türk: -"Cari açığın yıl…

  • Yazı boyutu
Ödemeler dengesi verileri
  -Anadolu Yatırım Araştırma Müdürü Gülizar Türk:
  -"Cari açığın yıl…

Ödemeler dengesi verileri -Anadolu Yatırım Araştırma Müdürü Gülizar Türk: -"Cari açığın yıl sonunda 65 milyar dolar seviyesinde gerçekleşmesi muhtemel görünüyor"

Anadolu Yatırım Araştırma Müdürü Gülizar Türk açıklanan ödemeler dengesi ile ilgili olarak ihracattaki yükseliş trendinin devam etmesinin, cari açığın yıl sonunda 65 milyar dolar seviyesinde gerçekleşmesini sağlayabileceğini belirtti.
     Merkez Bankası'nın açıkladığı mayıs ayı ödemeler dengesi verilerini AA muhabirine değerlendiren Türk, "Cari açık beklentilerin altında geldi. Beklentiler 6,2 milyar dolar açık olması yönündeyken gerçekleşme 5,83 milyar dolar oldu" dedi.
     Türk, dış ticaretteki olumlu gelişmeye paralel olarak cari açıkta beklenen daralmanın üzerinde düşüş sergilemesini olumlu bulduğunu belirterek, geçen yılı 77,2 milyar dolar açık ile tamamlayan Türkiye'de mayıs sonu itibariyle son bir yıllık açık 67 milyar doların altına 66,96 milyar dolara gerilediğini hatırlattı
     İhracattaki yükseliş trendinin devam etmesi ile ilgili olarak Türk "Global ekonomilerde krizin daha da derinleşmemesi durumunda cari açığın yıl sonunda 65 milyar dolar seviyesinde gerçekleşmesi muhtemel görünmekte. Cari açıktaki daralmanın Türkiye'ye sıcak para girişini de hızlandırması, cari açığın finansmanı açısından elimizi rahatlatan unsur olacaktır. Kredi derecelendirme kuruluşlarının da Türkiye'ye bakışında tedirginliği azaltacaktır" diye görüş bildirdi.
    
    
    

Bu haberi 157 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir