Ödemeler dengesi verileri -Akbank Ekonomik Araştırmalar Bülteni: "İç ve dış talep arasındaki…

  • Yazı boyutu
Ödemeler dengesi verileri
  -Akbank Ekonomik Araştırmalar Bülteni: "İç ve dış 
  talep arasındaki…

Ödemeler dengesi verileri -Akbank Ekonomik Araştırmalar Bülteni: "İç ve dış talep arasındaki dengelenmenin sürdüğü görülüyor"

Akbank Ekonomik Araştırmalar Bülteni'nde iç ve dış talep arasındaki dengelenmenin sürdüğü belirtildi.
     Merkez Bankası tarafından açıklanan ödemeler dengesi verilerinin değerlendirildiği bültende, yılın ilk beş ayında ihracatın yüzde 7,1 artarken, ithalatın ise yüzde 1,8 azalış gösterdiği ve buna paralel olarak yılın ilk beş ayında dış ticaret açığındaki toplam gerilemenin yüzde 22 seviyesinde olduğu hatırlatıldı.
     Bültende TL'deki değer kaybı ve iç talepteki yavaşlamanın ithalatı sınırladığı ve Avrupa'daki sorunlara rağmen ihracattaki artışta bölgesel farklılaşmanın etkili olduğu belirtildi.
     Cari açığın yüksek borçlanmaya, hızlı kredi büyümesine dayalı unsurunun kontrol altına alındığı kaydedilen bültende "Yıl sonunda cari açık 65 milyar doların altına gerileyebilir. 2012'de cari açık milli gelire oran olarak yüzde 7,5 - yüzde 7,8 arasında gerçekleşmesini bekliyoruz"denildi.
     Bankacılık sektörü tarafında ise Mayıs'ta 1,6 milyar dolar net borçlanma gerçekleştirildiği ve kısa vadeli borçlanmalarda artışın devam ettiği kaydedilen bültende "Mayıs'ta bankalar 1,57 milyar dolar kısa vadeli borçlandı. 2011 yılı aynı döneminde bankalar yüzde 38 daha fazla net kısa vadeli borçlanmıştı. Uzun vadeli dış borç çevirme rasyosu Mayıs'ta yüzde 106 olarak gerçekleşti" ifadelerine yer verildi.
    
    
    

Bu haberi 157 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir