Ödemeler dengesi verileri -A Bank Başekonomisti Serdar Şenol: -"Reel sektörün kredi borç çevirim…

  • Yazı boyutu
Ödemeler dengesi verileri
  -A Bank Başekonomisti Serdar Şenol:
  -"Reel sektörün kredi borç çevirim…

Ödemeler dengesi verileri -A Bank Başekonomisti Serdar Şenol: -"Reel sektörün kredi borç çevirim oranı aylık bazda krizden bu yana bu kadar yüksek olmamıştı"

A Bank Başekonomisti Serdar Şenol, "Reel sektörün kredi borç çevirim oranı aylık bazda krizden bu yana bu kadar yüksek olmamıştı" dedi.
     Merkez Bankası tarafından açıklanan Ödemeler Dengesi İstatistiklerine ilişkin AA muhabirine değerlendirmede bulunan Şenol, bundan sonraki süreçte cari açık açısından daha olumlu bir tavrın olacağını ve bu sürecin önümüzdeki ayda da süreceğini söyledi.
     Cari açığın 65 milyar dolara hatta daha da altına gerileyebileceğine dikkati çeken Şenol, petrol desteği ile açığın 60-63 milyar dolar bandına inebileceğini ifade etti.
     Bu ay önemli bir faktörün de finansman dengesi tarafında gerçekleştiğini belirten Şenol, şu değerlendirmede bulundu:
     "Daha olumlu bir skor var karşımızda. Portföy yatırımları çok güçlü değil ama TAV'ın satışından kaynaklı doğrudan yatırımlarda artış var. Krediler tarafında güçlenme var. Reel sektörün kredi borç çevirim oranı aylık bazda baktığımızda krizden bu yana (2008 yılı ortalarından) bu kadar yüksek olmamıştı. Borç ödemesi ve yeniden borçlanması yüzde 151 gibi gayet yüksek. Finansman dengesi açısından daha ılımlı bir skor görüyorum. Aylık bazda baktığımızda Merkez Bankası'nın daha rahat davranmasını destekleyecek bir veri olarak değerlendiriyorum."
    
    
    

Bu haberi 160 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir