Ödemeler Dengesi Raporu... -2012 yılı üçüncü çeyreğinde cari işlemler açığındaki daralma…

  • Yazı boyutu
Ödemeler Dengesi Raporu...
  -2012 yılı üçüncü çeyreğinde cari işlemler 
  açığındaki daralma…

Ödemeler Dengesi Raporu... -2012 yılı üçüncü çeyreğinde cari işlemler açığındaki daralma eğilimi devam etti ve cari açık 8,1 milyar dolar oldu -2012 yılının üçüncü çeyreğinde 14,9 milyar dolar sermaye girişi gerçekleşti

2012 yılı üçüncü çeyreğinde cari işlemler açığındaki daralma eğilimi devam etti ve cari açık 8,1 milyar dolar oldu.
     Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB), "Ödemeler Dengesi Raporu 2012-III"e göre, ihracatta kriz sonrası dönemde başlayan ılımlı ve istikrarlı artış süreci 2012 yılı ocak-eylül döneminde devam etti.
     2011 yılının sonlarında Avrupa Birliği (AB) ülkelerinde derinleşen finansal kriz, Türkiye'nin en büyük ihracat pazarı olan AB'ye yapılan ihracatın hız kesmesine neden oldu. Buna karşılık, Türkiye'nin ihracatta bölgesel ve sektörel bazda çeşitliliği artırabilmiş olması, AB ülkelerindeki talebin zayıf seyrinin ihracattaki olumsuz etkisini sınırlandırdı.
     İhracattaki istikrarlı artışa karşın ithalattaki yavaşlama sonucunda dış ticaret dengesinde görülen iyileşme cari açığın daralmasında belirleyici oldu. Ödemeler dengesi tanımlamasına göre yıllık dış ticaret açığı yılın üçüncü çeyreğinde daralma eğilimini sürdürmüş, böylece eylül ayı itibarıyla 70,6 milyar dolar düzeyine geriledi.
     2012 yılı üçüncü çeyreğinde cari işlemler açığındaki daralma eğilimi devam etti ve cari açık 8,1 milyar dolar oldu. Böylece, eylül ayı itibarıyla yıllık cari işlemler açığı 55,7 milyar dolara geriledi. Mevsimsellikten arındırılmış verilerle ise cari işlemler açığı ve enerji dışı cari işlemler açığındaki düşüş yavaşlayarak devam etti.
    
     -Net hizmet gelirleri-
    
     Net hizmet gelirleri, 2012 yılı üçüncü çeyreğinde bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 8,1 oranında arttı. Bu dönemde, net turizm gelirlerindeki azalışa rağmen net taşımacılık gelirlerinin artması, net hizmet gelirlerini yükseltti.
     2012 yılının üçüncü çeyreğinde, rezerv değişimleri (TCMB, bankalar ve diğer sektörler) ile IMF kredileri hariç tutulduğunda, 14,9 milyar dolar sermaye girişi gerçekleşti. Bu girişte hisse senedi ve borç senetleri (DİBS alımları, Hazine ve bankaların yurt dışı tahvil ihraçları) kaynaklı portföy girişleri ve doğrudan yabancı yatırımların (DYY) yanı sıra diğer sektörlerin kısa vadeli kredi kullanımları etkili oldu. Bu dönemde, bir önceki çeyreğe göre artış gösteren portföy yatırımları ve kısa vadeli sermaye girişlerinin payında artış, DYY ve uzun vadeli sermaye girişlerinin payında ise azalış gözlendi.
     Türkiye'deki yerleşiklerin yurt dışı yerleşiklerden olan finansal alacakları ve rezerv varlıkları ile yurt dışı yerleşiklere olan finansal yükümlülüklerinin belli bir tarihteki stok değerini gösteren uluslararası yatırım pozisyonuna (UYP) göre, 2012 yılı üçüncü çeyrek sonu itibariyle Türkiye'nin yurt dışı varlıkları 201,5 milyar dolar, yükümlülükleri ise 585,3 milyar dolar olarak gerçekleşti.
    
    
    

Bu haberi 143 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir