Ödemeler Dengesi...

  • Yazı boyutu
Ödemeler Dengesi...

ING Bank Başekonomisti Sengül Dağdeviren: "Önümüzdeki dönemde cari açıkta iyileşmenin yavaşlaması şaşırtıcı olmamalı"

Haziran ayında 4,2 milyar dolar ile piyasa beklentisine yakın gerçekleşen cari açık verisini değerlendiren ING Bank Başekonomisti Sengül Dağdeviren, kurum olarak 2012 sonundaki 63 milyar dolarlık cari açık öngörülerini koruduklarını belirterek yılın kalan döneminde cari açıktaki iyileşmede yavaşlama görülmesinin şaşırtıcı olmaması gerektiğini ifade etti.
     12 aylık kümülatif cari açığın düşüş eğilimini koruyarak 63,5 milyar dolarla Nisan 2011'den bu yana en düşük seviyesine gerilediğini hatırlatan Dağdeviren "Cari dengenin en önemli kalemini oluşturan ve ekonomik aktivitedeki yavaşlamaya paralel hızla gerileyen dış ticaret açığı, önceki yılın aynı dönemine göre (YY) Haziran ayında cari açıktaki düşüşte belirleyici olmaya devam etti" dedi.
     Haziran ayında gelir açığını önceki yılın aynı dönemine göre düşüren temel kalemlerin doğrudan yatırımlar nedeniyle yurt dışına çıkışların düşmesi ve portföy gelirlerindeki artış olduğuna dikkat çeken Dağdeviren şunları kaydetti: Finansman tarafında temel olarak toplam kayıtlı sermaye girişinin arka arkaya üçüncü ay cari açığın üzerinde gerçekleşmesi öne çıkarken, böylelikle Haziran ayında resmi rezervlerde 4,4 milyar dolar düzeyinde çok belirgin bir artış yaşandı. Spesifik olarak ise 9 milyar dolarlık toplam kayıtlı sermaye girişinin cari açığı karşılama oranı yüzde 211 ile 2009 krizinden bu yana en yüksek değerine ulaştı. Haziran ve 2012'nin ilk yarısında sermaye girişlerinin kısa ve uzun vade kompozisyonuna baktığımızda ise kısa vadeli girişlerinin ağırlığının devam ettiğini görüyoruz. Ancak cari açığın çok üzerinde giriş yaşanan haziran ayında uzun vadeli sermaye girişlerinin cari açığı karşılama oranının özellikle doğrudan yatırımlardaki ve Hazine'nin yurt dışı tahvil ihraç girişine bağlı olarak yüzde 77 ile Mart 2011'den bu yana en yüksek düzeye çıkması da dikkati çekiyor."
     Borç çevrim oranları açısından da olumlu tablonun devam ettiğini belirten Dağdeviren, reel sektörün uzun vadeli borç çevrim oranının haziranda yüzde 109, son 12 aylık dönemde ise yüzde 110 düzeyini koruduğunu kaydetti.
     Dağdeviren açıklamalarına şöyle devam etti:
     "2012 sonundaki 63 milyar dolarlık cari açık öngörümüzü koruyoruz. Dolayısıyla yılın kalan döneminde cari açıktaki iyileşmede yavaşlama görmemiz şaşırtıcı olmamalı. Uzun vadeli kaynak girişinde devam eden iyileşme olumlu görünürken, kısa vadeli kaynak girişleri rezerv artışı ile birlikte gerçekleşmeye devam ettikçe global risk iştahına bağlı kırılganlık tedirginlik yaratmayabilir."
    
    
    


Bu haberi 187 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir