Ödemeler Dengesi

  • Yazı boyutu
Ödemeler Dengesi

Ata Portföy Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Gerz: "Finansman tarafında Türkiye'ye döviz girişi artıyor"

Açıklanan haziran ayı cari işlemler dengesi verilerini değerlendiren Ata portföy Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Gerz finansman tarafında Türkiye'ye döviz girişinin arttığını söyledi.
     Gerz cari açığın daralmaya devam ettiğini, ancak ülke olarak hala gidilecek çok yol olduğunu belirterek "Finansman tarafında Türkiye'ye döviz girişinin arttığını görüyoruz. Özellikle portföy yatırımlarında ve biraz daha geriden takip etmekle birlikte doğrudan yabancı sermaye girişinde de artış gördük haziran rakamlarında" dedi.
     Türkiye'nin kredi notunun kredi derecelendirme kuruluşu Moody's tarafından 20 Haziran'da arttırıldığını hatırlatan Gerz, şunları ifade etti:
     "Dolayısıyla not artırımı nedeniyle artan döviz girişlerinin etkisi daha çok temmuz ve sonrası ödemeler dengesi rakamlarında görülecek. Yatırım yapılabilir kredi notu seviyesine giden bir ülke olarak Türkiye'ye yoğun döviz girişi ile TL değer kazanmaya başlayınca TCMB faiz indirmek durumunda kalacak. Bu gelişmelerin de yılın ikinci yarısında piyasaları olumlu yönde etkilemesi kuvvetle muhtemel."
    
    
    


Bu haberi 183 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir