Ödemeler Dengesi -Garanti Bankası Ekonomik Araştırmalar Müdürü Ali İhsan Gelberi: "Cari açığın…

  • Yazı boyutu
Ödemeler Dengesi
  -Garanti Bankası Ekonomik Araştırmalar Müdürü Ali İhsan Gelberi:
  "Cari açığın…

Ödemeler Dengesi -Garanti Bankası Ekonomik Araştırmalar Müdürü Ali İhsan Gelberi: "Cari açığın finansmanında portföy yatırımlarının katkısı ile bir sorun yaşanmıyor"

Cari açığın beklendiği gibi düşmeye devam ettiğini belirten Garanti Bankası Ekonomik Araştırmalar Müdürü Ali İhsan Gelberi ekonomik büyümedeki dengelenmeye paralel olarak cari açığın azaldığını ve finansmanda portföy yatırımlarının katkısı ile bir sorun yaşanmadığını kaydetti.
     Haziran ayında yıllık bazda 67 milyar dolardan 63,5 milyar dolara gerileyen cari açık verilerini AA muhabirine değerlendiren Gelberi "Haziran ayındaki bu gerilemede ithalattaki düşüşün etkisinin diğer etkilerden daha fazla olduğu görülüyor. Ancak cari açıkta düşüşün sonuna geldiğimizi düşünüyorum."
     Ekonomik büyümede yavaşlama ve petrol fiyatlarındaki düşüşün durduğuna dikkati çeken Gelberi, turizm gelirlerinde ise mevsimsel olarak beklenen artışlar olduğunu belirtti.
     Gelberi, sözlerini şöyle sürdürdü:
     "Finansman tarafında bankaların borç çevirme oranı azalmışken, reel sektörün borç çevirme oranı artmış durumda. Kısa vadeli sermaye girişleri ve Merkez Bankası'nın rezerv artışı devam ediyor. Portföy yatırımları, Nisan 2011 ayından itibaren en yüksek seviyesine çıktı. Sonuç olarak, ekonomik büyümede dengelenmeye paralel olarak cari açık azalıyor ve finansmanda portföy yatırımlarının katkısı ile bir sorun yaşanmıyor."
    
    
    

Bu haberi 186 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir