Ödemeler Dengesi -Finansbank Ekonomisti Başak Karaaslan: -"Ekonomideki yavaşlamanın ve Merkez…

  • Yazı boyutu
Ödemeler Dengesi
  -Finansbank Ekonomisti Başak Karaaslan:
  -"Ekonomideki yavaşlamanın ve Merkez…

Ödemeler Dengesi -Finansbank Ekonomisti Başak Karaaslan: -"Ekonomideki yavaşlamanın ve Merkez Bankası'nın almış olduğu önlemlerin etkisini cari işlemler verilerinde görebiliyoruz" -"Net doğrudan yabancı sermaye girişleri aylık cari açığın yüzde 45'ini, kısa vadeli girişler ise yüzde 88'ini finanse ediyor"

Finansbank Ekonomisti Başak Karaaslan, haziran ayı cari açık rakamlarında, ekonomideki yavaşlamanın ve Merkez Bankası'nın almış olduğu önlemlerin etkisinin görüldüğünü belirtti.
     Karaaslan, haziran ayı ödemeler dengesi verilerini AA muhabirine değerlendirirken, 4,25 milyar dolarlık haziran ayı cari açık rakamının beklentiler dahilinde geldiğini, kendi tahminlerinin ise 4,3 milyar dolar olduğunu, cari açığın geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 45 aşağıda gerçekleştiğini belirtti.
     Yılın ilk yarısında 31 milyar dolar cari açık olduğunu hatırlatan Karaaslan, geçen yılın ilk yarısındaki cari açığın üçte birine karşılık geldiğini söyleyerek, "Ekonomideki yavaşlamanın ve Merkez Bankası'nın almış olduğu önlemlerin etkisini cari işlemler verilerinde görebiliyoruz. Detaylara bakıldığında net doğrudan yabancı yatırımlarda güçlü bir giriş olduğunu görüyoruz. Portföy yatırımlarında da ciddi bir giriş var. 3,3 milyar dolar bono piyasasına ve 900 milyon dolar da hisse senedi piyasasına giriş var. Bono piyasasına girişlerin 1 milyar doları Euro-bond'lardan kaynaklı. Geri kalan kısmı da çok şaşırtıcı değil. Bono faizleri haziran ayından itibaren ciddi anlamda toparlanmaya başlamıştı. Bono faizleri 9,45'ten haziran ayında 8,60 seviyelerine gelmişti. Dolayısıyla bu girişleri faizlerde görmüştük" şeklinde konuştu.
     Karaaslan, borçlanmalarda bir sıkıntı olmadığını, banka ve banka dışı kesimin borçlarını çevirebildiğini belirterek, resmi rezervlerde 4,4 milyar dolarlık bir artışın olduğunu söyledi. Genel olarak bakıldığında finansman bölümünde sınırlı bir iyileşmenin varlığına dikkati çeken Karaaslan, "Net doğrudan yabancı sermaye girişleri aylık cari açığın yüzde 45'ini finanse ediyor. Ama diğer taraftan kısa vadeli girişler, özellikle portföy girişi aylık cari açığın yüzde 88'ini finanse ediyor" dedi.
     Haziran ayı cari ödemeler verileri ışığında kendilerinin uzun vadeli beklentilerinin değişmediğini söyleyen Karaaslan, dış dengedeki düzeltmenin kademeli olarak devam edeceğini ve yıl sonu cari işlemler açığının 59 milyar dolar seviyesinde gerçekleşeceğini belirtti.
    
    
    

Bu haberi 159 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir