Odeabank Ekonomik Araştırmalar ve Stratejiden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Serkan Özcan: -"MB…

  • Yazı boyutu
Odeabank Ekonomik Araştırmalar ve Stratejiden 
  Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Serkan Özcan:
  -"MB…

Odeabank Ekonomik Araştırmalar ve Stratejiden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Serkan Özcan: -"MB Başkanı Başçı'nın açıklamalarında finansal istikrar yine ön planda idi" -"AA Finans'ta yaptığı açıklamada en önemli ifade; reel kur endeksi 120'yi aştığında politika tepkisi gerekeceği, 125'i geçtiğinde ise daha kuvvetli bir politika tepkisi verileceğini belirtmesiydi"

Odeabank Ekonomik Araştırmalar ve Stratejiden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Serkan Özcan, "Merkez Bankası (MB) Başkanı Erdem Başçı'nın açıklamalarında finansal istikrar yine ön planda idi" dedi.
     Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı'nın AA Finans Masası'nda yaptığı açıklamaları değerlendiren Özcan, MB Başkanı Erdem Başçı'nın açıklamalarında finansal istikrarın yine ön planda olduğunu belirterek, "TL'nin reel olarak seviyesine ilişkin seviye belirtmesi de mevduatın vadesinin uzatılmasına yönelik adımları da finansal istikrarı koruma çabaları olarak değerlendirilebilir" dedi.
     AA Finans masasında yaptığı açıklamalarda en önemli ifadenin reel kur endeksinin 120'yi aştığında politika tepkisi gerekeceği, 125'i geçtiğinde ise daha kuvvetli bir politika tepkisi verileceğini belirtmesi olduğuna dikkati çeken Özcan, "Bundan ilk aşamada faiz koridorunun alt kısmını indireceği, 125'i aştığında ise politika faizinin düşürüleceğini algılıyoruz" ifadelerini kullandı.
     Özcan şunları kaydetti:
     "Bununla birlikte not artırım kararının ardından beklentilerin aksine TL'de belirgin değil de, daha önceki raporlarımızda da belirttiğimiz üzere, daha ılımlı bir değerlenme süreci olabileceğini düşünüyoruz. Bu ifade aynı zamanda 'Merkez Bankası'ndan TL'ye sözlü müdahale" olarak görülebilir. Kasım'da TL, avro, dolar sepetine karşı ortalama 2,03'te kalması durumunda, TL'nin reel olarak 120,4'e yükseleceğini hesaplıyoruz ki bu durum Kasım'da bile yüzde 5,0 olan Merkez Bankası borç alma faizinde indirim olasılığı bulunduğuna işaret ediyor. Bu nedenle de Başçı'nın açıklamalarından sonra gösterge bono faizi yüzde 6,56'dan yüzde 6,3 ile yeni rekor düşük seviyeye geriledi. Merkez Bankası'nın TL konusundaki hassasiyetini defalarca raporlarımızda belirtmiştik, nitekim bizim gösterge olarak işaret ettiğimiz TL ile gelişmekte olan ülke para birimleri arasındaki fark da Fitch kararından sonra MB'nin sözlü müdahaleye geçebileceği sinyali üretiyordu."
     Merkez Bankası'nın finansal istikrar açısından işaretini verdiği iki düzenlemenin de finans sektörü açısından önemli olduğunu vurgulayan Özcan, "Vadelerin uzamasını teşvik için Maliye Bakanlığı'ndan uzun vadeye stopaj indirimi hazırlığı ve 1 yıldan uzun vadeli mevduatlarda vadenin kırılması durumunda getirinin kısmen ödenebilmesi için bankaları teşvik edici politika hazırlığı" dedi.
     Özcan şu değerlendirmede bulundu:
     "Bu arada sabah ki raporumuzda da belirttiğimiz üzere, Ekim enflasyon verileri ve TL'deki son değerlenmenin ardından Başçı'nın da belirttiği gibi enflasyon yılsonunda yüzde 7,4'ün altında kalabilir. Yakın dönemde enflasyonda düşüş trendinin sürmesini beklemekle birlikte, gıda ve petrol fiyatlarında volatilitenin yüksek seyretmesi nedeniyle enflasyonda yukarı yönlü risklerin yeniden gündeme gelebileceğini ve bu nedenle esnek duruşun korunması gerektiğini düşünüyoruz."
    
    
    

Bu haberi 182 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir