Odeabank Ekonomik Araştırma Müdürü İnanç Sözer: -"İşsizlik oranı iç talepteki zayıflık nedeniyle…

  • Yazı boyutu
Odeabank Ekonomik Araştırma Müdürü İnanç Sözer:
  -"İşsizlik oranı iç talepteki zayıflık nedeniyle…

Odeabank Ekonomik Araştırma Müdürü İnanç Sözer: -"İşsizlik oranı iç talepteki zayıflık nedeniyle sınırlı yükseldi"

Odeabank Ekonomik Araştırma Müdürü İnanç Sözer, işsizlik oranının iç talepteki zayıflık nedeni ile sınırlı yükseldiğini belirtti.
     TÜİK tarafından açıklanan ağustos ayı işsizlik verilerine ilişkin değerlendirmede bulunan Sözer, işsizlik oranının iç talepteki zayıflık nedeni ile sınırlı yükseldiğini kaydetti.
     İşsizlik oranın da iç talebin üçüncü çeyrekteki zayıflığını yansıtarak öngörülerine paralel sınırlı artış gösterdiğini kaydeden Sözer, "Bu dönemde mevsimsellikten arındırılmış işsizlik oranı sınırlı artışla yüzde 9,1'den yüzde 9,2'ye yükselirken, negatif mevsimsel faktörlerle işsizlik oranı temmuzdaki yüzde 8,4'ten yüzde 8,8'e yükseldi" dedi.
     Ağustos'ta işsiz sayısındaki yıllık bazda azalışın yüzde 3 ile yavaşlayarak da olsa devam ettiğini ve 2,4 milyon kişiye indiğine dikkati çeken Sözer, şunları belirtti:
     "İstihdam ise yüzde 2 artışla 25,4 milyon kişiye yükseldi. İç talebin ard arda yılın ilk üç çeyreğinde daralmış olmasına rağmen, ihracattaki güçlü artış ve potansiyel büyümedeki artış sayesinde 2011 sonundan bu yana sekiz ayda istihdam 404 bin kişi arttı.
     OECD hesaplamalarına göre, Türkiye'de 2012 yılı için enflasyonu artırmayacak doğal işsizlik oranının (NAIRU) yüzde 9,3 olması, çekirdek enflasyonun yüzde 5'lik enflasyon hedefine yakınsaması önünde engel oluşturuyor. Her ne kadar gıda ve emtia fiyatları da iyimser seyrini korusa da, global ekonomide özellikle de Avrupa'da toparlanma başladığında ve/veya emtia fiyatlarını etkileyebilecek bir şok geldiğinde, enflasyonist riskler tekrar gündeme gelebilir."
     Bu çerçevede para politikasının genişlemeci modu sürse de, esnekliğinin korunması gerektiğini düşündüklerini vurgulayan Sözer, şu değerlendirmede bulundu:
     "Bu nedenle bono faizlerindeki son dönemdeki hızlı geri çekilmenin ardından, reel faizlerin yüzde 0 seviyesine inmiş olmasını da dikkate alarak, bu seviyelerde istikrar kazanabileceğini ve söz konusu enflasyonist risklerin gerçekleşmesi halinde yukarı yönlü hareketin aşağı yönlü marjdan daha fazla olabileceği konusunda uyarıyoruz. Potansiyel büyümedeki artışa bağlı olarak kayıt dışılıktaki azalışın da etkisiyle yılın son çeyreğinde öngördüğümüz büyümeye paralel olarak işsizlik oranında ana trendin düşüş yönünde olduğunu ve TÜİK'in metodoloji değişikliğinin de katkısıyla 2013 yılında oranın yüzde 8,6'ya ineceğini öngörüyoruz."
    
    
    

Bu haberi 174 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir