Odeabank Ekonomik Araştırma Müdürü İnanç Sözer: -"Temmuz işsizlik oranı verileri de, ekonomideki…

  • Yazı boyutu
Odeabank Ekonomik Araştırma Müdürü İnanç Sözer:
  -"Temmuz işsizlik oranı verileri de, ekonomideki…

Odeabank Ekonomik Araştırma Müdürü İnanç Sözer: -"Temmuz işsizlik oranı verileri de, ekonomideki yavaşlamayı teyit ediyor" -"İstihdam tarafında son dönemde kaydedilen en önemli gelişmelerden biri, kayıt dışılıktaki azalış" -"İstihdam tarafındaki bir diğer yapısal gelişme ise, teşvik politikalarının da etkisiyle, kadınların toplam istihdamdaki payının 2011 sonundaki yüzde 28,5'ten temmuz ayı itibariyle yüzde 30'a ulaşmış olması"

Odeabank Ekonomik Araştırma Müdürü İnanç Sözer, temmuz ayı işsizlik oranı verilerinin de, ekonomideki yavaşlamayı teyit ettiğini söyledi.
     TÜİK tarafından açıklanan temmuz ayı işsizlik rakamlarına ilişkin değerlendirmede bulunan Sözer, ekonomik aktivitedeki yavaşlamayla işsizlik oranında sınırlı yükseliş gerçekleştiğini kaydederek, ekonominin üçüncü çeyrekte bir önceki çeyreğe göre yavaşlamasına bağlı olarak, Haziran'da yüzde 8,0 olan işsizlik oranının Temmuz'da, yüzde 8,3'lük beklentilerin sınırlı üzerinde yüzde 8,4 olarak gerçekleştiğini söyledi.
     Aynı dönemde mevsimsellikten arındırılmış işsizlik oranın da yüzde 8,9'dan yüzde 9,1'e yükseldiğini belirten Sözer, "Temmuz'da işsiz sayısı yıllık bazda yüzde 7,4 azalarak 2,3 milyon kişiye inerken, istihdam yüzde 2,2 ile önceki aylara göre daha yavaş bir hızla artarak 25,5 milyon kişiye yükseldi" dedi.
     Hizmet sektörünün istihdama en fazla katkı sağlayan toptan&perakende ticarette istihdamın iki aydır yıllık bazda yüzde 2 oranında daralmasına rağmen, hizmet sektörünün kamu istihdam politikası sayesinde toplam istihdamı yukarı çekmeye devam ettiğine dikkati çeken Sözer, şunları kaydetti:
     "Yıllık bazda istihdam hizmet sektöründe yüzde 4,6, sanayide yüzde 1,4, inşaatta yüzde 0,2 artarken, tarımda yüzde 1,0 geriledi. Haziranda olduğu gibi temmuzda da sanayi dışı sektörlerde istihdam artışı zayıfladı. Böylece yıllık sanayi hariç istihdam büyümesi hazirandaki yüzde 3,0'ten temmuzda yüzde 2,4'e indi. Yılın yedi ayında geçen yılın aynı dönemine göre istihdam yüzde 2,9 artarken, bazı hizmet sektörlerindeki çift haneli artışlar dikkat çekiyor. Gayrimenkul faaliyetleri (yüzde 34), mesleki, bilimsel ve teknik faaliyetler (yüzde 22), insan sağlığı ve sosyal hizmet faaliyetleri ile idari ve destek hizmet faaliyetleri (yüzde 19)."
     Sınırlı artışa rağmen işsizlik oranının Türkiye'de OECD ortalamasının altında kalmaya devam ettiğini anımsatan Sözer, "OECD hesaplamalarına göre, Türkiye'de 2012 yılı için enflasyonu artırmayacak doğal işsizlik oranının (NAIRU) yüzde 9,3 olması, çekirdek enflasyonun yüzde 5'lik enflasyon hedefine yakınsaması önünde engel oluşturuyor" ifadesini kullandı.
     İstihdam tarafında son dönemde kaydedilen en önemli gelişmelerden birinin kayıt dışılıktaki azalış olduğunu vurgulayan Sözer, temmuzda son bir yılda sosyal güvenlik kurumuna kayıtlı olmadan çalışanların sayısının yüzde 5 azalarak 10,2 milyon kişiye gerilediğini, kayıtlı istihdam sayısının ise yüzde 8 artarak 15,3 milyon kişiye ulaştığını belirtti.
     Kayıt dışılıktaki bu azalışın önümüzdeki dönemde de devam ederek, ekonomide rekabet koşullarının iyileşmesine destek vermeye devam edeceğini tahmin ettiklerini kaydeden Sözer, "İstihdam tarafındaki bir diğer yapısal gelişme ise, teşvik politikalarının da etkisiyle, kadınların toplam istihdamdaki payının 2011 sonundaki yüzde 28,5'ten temmuz ayı itibariyle yüzde 30'a ulaşmış olması" dedi.
     Sözer, iç talepte beklenen toparlanmanın henüz olmaması ve dış talebin de, büyümenin ana sürükleyici olmaya devam etmekle birlikte, global ekonomik aktivitedeki yavaşlamaya paralel olarak bir önceki çeyreğe göre hız kesmesiyle, ikinci çeyrekte yüzde 2,9 büyüyen ekonominin üçüncü çeyrekte yüzde 2,5 civarında büyüdüğünü tahmin ettiklerini dile getirdi.
     Sözer, şu değerlendirmede bulundu:
     "Temmuz işsizlik oranı verileri de, ekonomideki yavaşlamayı teyit ediyor. Yılın geri kalanında işsizlik oranının mevsimsel faktörlere de bağlı olarak kademeli bir şekilde çift haneli seviyelere doğru yaklaşacağını, mevsimsellikten arındırılmış işsizlik oranında ise artışın sınırlı kalacağını tahmin ediyoruz. Bu doğrultuda 2012 yılı için işsizlik oranı tahminimizi yüzde 9,3 ile değiştirmiyoruz. 2013 yılında ise, TÜİK'in Eurostat formlarına yakınsamak için yapacağı metodolojik değişiklik, işsizlik oranında yüzde 1 civarında tek seferlik düşüş söz konusu olabilir. 2013 yılı için yüzde 4,6'lık büyüme tahminimiz ışığında, işsizlik oranının yüzde 8,6'ya gerileyeceğini öngörüyoruz."
    
    
    

Bu haberi 127 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir