Odeabank Ekonomik Araştırma Müdürü İnanç Sözer: -"OVP ana hatları ile gerçekçi ve büyüme tarafında…

  • Yazı boyutu
Odeabank Ekonomik Araştırma Müdürü İnanç Sözer:
  -"OVP ana hatları ile gerçekçi ve büyüme tarafında…

Odeabank Ekonomik Araştırma Müdürü İnanç Sözer: -"OVP ana hatları ile gerçekçi ve büyüme tarafında rahatlıkla ulaşılabilir bir görünüm arz ediyor" -"Özellikle vergi, istihdam ve eğitim alanındaki reformlar hayata geçtikçe, Türkiye makroekonomik ve finansal istikrarını güçlendirerek rekabette üst sıralara çıkacak ve hem büyümesini hem de enflasyonunu yüzde 5'lik hedef seviyelere ulaştırabilecek"

Odeabank Araştırma Müdürü İnanç Sözer, "Orta Vadeli Program (OVP) ana hatları ile gerçekçi ve büyüme tarafında rahatlıkla ulaşılabilir bir görünüm arz ediyor" dedi.
     Bugün açıklanan 2013-2015 OVP'ye ilişkin değerlendirmede bulunan Sözer, 2013-2015 dönemli OVP'nin ana hatları ile gerçekçi ve büyüme tarafında rahatlıkla ulaşılabilir bir görünüm arz ettiğini kaydederek, "Global perspektif dikkate alındığında, Türkiye'nin temkinli, tutarlı ve gerçekçi bir orta vadeli plan açıklamasını takdir etmek gerek" diye belirtti.
     2013 büyümesindeki revizyonun temkinli denebilecek boyutta olduğunu, bununla birlikte küresel ekonomiye dair risklerin gözetildiği şeklinde yorumlanabileceğini kaydeden Sözer, "OVP'nin önemli hedeflerinden biri, büyümeyi potansiyel seviyesine çıkartmak. 2008 sonrasında Türkiye ekonomisinde düşük ve sürdürülebilir tek haneli reel faizlerin de bir sonucu olarak, potansiyel büyümenin yüzde 4'lerden yüzde 5,1 seviyesine yükseldiğini hesaplıyoruz. Nitekim Hükümet de 2014-15 seneleri için büyümeyi yüzde 5 tahmin ederek, OVP hedefinin 2014'ten itibaren yakalanacağını öngörüyor" değerlendirmesinde bulundu.
     2013 büyümesinin, global ekonomik aktivitedeki süregelen risklere rağmen, global çapta genişlemeci para politikalarının da etkisiyle yüzde 4,6 ile daha yüksek gerçekleşeceğini tahmin ettiklerini belirten Süzer, "Türkiye ekonomisinde orta vadede en önemli iki zorluk petrol fiyatlarının seyri ve enflasyon hedefinin büyümeden taviz vermeden yakalanması olacak" dedi.
     Bu doğrultuda 2013'te enflasyonun yüzde 5,3'lük hedeften bir parça daha yüksek seviyede yüzde 6,3 olarak gerçekleşeceğini öngördüklerini kaydeden Sözer, planın eleştiri alabilecek taraflarından birinin ise 2013-15 dönemi için yaklaşık 30 milyar liralık özelleştirme gelir hedefi olduğunu, her ne kadar özelleştirme listesinde değer olarak bu rakamı karşılayabilecek varlıklar olsa da, global ekonomideki belirsizliklerin gelir hedefinin sağlanmasında risk oluşturduğunu söyledi.
     Sözer, şunları kaydetti:
     "Bu doğrultuda kamu maliyesine ilişkin hedeflerde ılımlı bir seçim bütçesi öngörüldüğünden, seçimlerin bu tahminlerin üzerinde kayda değer bir risk oluşturmasını beklemiyoruz. Yapısal reformlar tarafında önemli maddeler yer almakla birlikte, bunların ne kadarının gerçekleşeceği önemli olacak. Küresel ekonomide toparlanma geciktikçe, Türkiye 2023 hedeflerine ulaşmak için zaman kazanıyor. Bu zamanın en etkin şekilde değerlendirilmesi ise, yapısal reformlar ajandasının gerçekleştirilmesine bağlı. Özellikle vergi, istihdam ve eğitim alanındaki reformlar hayata geçtikçe, Türkiye makroekonomik ve finansal istikrarını güçlendirerek rekabette üst sıralara çıkacak ve hem büyümesini hem de enflasyonunu yüzde 5'lik hedef seviyelere ulaştırabilecek"
    
    
    

Bu haberi 282 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir