ODD Başkanı Mustafa Bayraktar: -"Ömrünü tamamlamış araçlarla ilgili düzenleme yapıldı ancak,…

  • Yazı boyutu
ODD Başkanı Mustafa Bayraktar:
  -"Ömrünü tamamlamış araçlarla ilgili düzenleme yapıldı 
  ancak,…

ODD Başkanı Mustafa Bayraktar: -"Ömrünü tamamlamış araçlarla ilgili düzenleme yapıldı ancak, sistemin mevcut MTV yapısıyla işlemesi imkansız"

Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Bayraktar, ömrünü tamamlamış araçlarla ilgili düzenlemelerin yapıldığını, ancak sistemin mevcut Motorlu Taşıtlar Vergi (MTV) yapısıyla işlemesinin imkansız olduğunu kaydetti.
     Bayraktar, ODD 27. Genel Kurulu'nda sektörün 2011 yılındaki rekor satış başarısının ardından, 2012 yılını 817 bin 620 adetlik toplam iç pazar, 19 milyar dolarlık ihracat ve 1 milyonun üzerinde üretim adediyle tamamladığını anlattı.
     Dünyanın bugünkü düşük büyüme sürecinde, Avrupa pazarlarında yaşanan olumsuzlukların kısa vadede sonuçlanma ihtimalinin zayıf olduğunu kaydeden Bayraktar, şöyle devam etti:
     "Seneler boyu hafif ticari araçların binek araçlara nazaran ÖTV avantajına sahip olması, ülkemizde hafif ticari araç satış ve üretimini artırdı, yapılan yatırımlar ve değerlendirilen fırsatlar ile Türkiye Avrupa-da 1 numaralı hafif ticari araç üretim merkezi haline geldi. Son dönemde ise, hafif ticari araçlara yapılan ÖTV artışı ve belgelendirme maliyetlerinin artmasıyla, binek araçların toplam pazar içindeki payı yüzde 60 seviyelerinden yüzde 70'lere çıktı. Tabii bunda, ülkemizde otomobil sahipliği arttıkça değişen müşteri talebi de etkili oluyor."
     Ömrünü tamamlamış araçların dönüşüm ve toplanması konusunda distribütörlerin büyük bir sorumluluk üstlendiğini belirten ODD Başkanı, "Ülkemizde ömrünü tamamlamış araçlarla ilgili sistemin çatısı kuruldu, kanuni düzenlemeler yapıldı, ancak sistemin mevcut motorlu taşıtlar vergi yapısıyla işlemesi maalesef imkansız. Gelişmiş ülkelerde olduğu gibi sürekliliği olan bir Ömrünü Tamamlamış Araçlar teşviki ve geçmişte uygulanan hurda teşvikine benzer bir uygulamanın da gündeme gelmesine ihtiyaç var. İçişleri Bakanlığı eski araç parkının kazalar dolayısıyla ülkede yarattığı maliyetin 20 milyar lira olduğunu hesaplamış" diye konuştu.
    
    
    

Bu haberi 233 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir