Oda ve ticaret borsalarında meslek grubu oluşturulabilecek

  • Yazı boyutu
Oda ve ticaret borsalarında meslek grubu oluşturulabilecek

Oda ve ticaret borsalarında meslek grubu oluşturulabilecek

Ticaret, sanayi ve deniz ticaret odaları ile ticaret borsalarında benzer meslekler birleştirilerek meslek grubu oluşturulabilecek.
     Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nin "Odalarda Mesleklerin Gruplandırılması Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik"i ile "Ticaret Borsalarında Mesleklerin Gruplandırılması Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik"i Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.
     Yeni düzenlemeyle gerek odalarda gerekse ticaret borsalarında Odalarda Mesleklerin Gruplandırılması Rehberi'nin dayandığı esaslar uyarınca benzer meslekler birleştirilerek meslek grubu oluşturulabilecek; ancak, aynı meslekle meşgul olan üyeler farklı meslek gruplarına dahil edilemeyecek.
     Odalarda mesleklerin gruplandırılmasına ilişkin eski yönetmelikte yer alan "birden fazla meslek ticaret ve sanatla iştigal eden üyelerin meslek gruplarının esas iştigal konuları dikkate alınarak belirlenmesi" hükmü de değiştirilerek, "esas iştigal konusunun tespitine ilişkin kriterlerin TOBB tarafından belirlenmesi" hükme bağlandı. Aynı hüküm ticaret borsalarına dahil birden fazla madde üzerine alım satım yapan üyelerin esas iştigal konusunun tespitine ilişkin de uygulanacak.
     Her iki yönetmelikte yapılan değişiklikle TOBB, gerek odalar gerekse ticaret borsalarında tespit edilen faaliyet kodlarını; Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ile Odalar ve Borsalar Kanunu'nun ilgili maddesi uyarınca yönetmelikte belirtilen üyelere tebliğ edecek.
     Faaliyet kodu değiştirilen üye bu karara karşı tebliği alma tarihinden itibaren 10 gün içinde birliğe itiraz edebilecek. Birlik, üyenin itirazına ilişkin gerekçeli kararını bir ay içinde üyeye bildirecek. Süresinde itiraz edilmeyen ve itiraz üzerine birlik tarafından verilen kararlar kesin kararlar olarak sayılacak.
     Meslek gruplarından ve seçmen listelerinden silinmiş bulunan ve kendilerine faaliyet kodu tebliğ edilmemiş olan üyelerden, söz konusu kanunda belirtilen yükümlülüklerini yerine getirenlere, yönetmelikle belirlenen ve birlik tarafından hazırlanan veri tabanında yer alan faaliyet kodu, kayıtlı oldukları oda veya ticaret borsası tarafından kendilerine elden tebliğ edilecek. Bu üye, ilgili meslek gruplarıyla seçmen listelerine dahil edilecek.
    
    
    

Bu haberi 167 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir